Astronauti z Apolla 8 kritizují plány na kolonizaci Marsu: Smysl mají spíše bezpilotní mise

 
Další 1 fotografie v galerii
Má smysl posílat lidskou posádku na Mars? / Pixabay
Astronauti z paluby prvního vesmírného stroje Apollo 8, který před 50 lety opustil oběžnou dráhu Země a vstoupil na oběžnou dráhu Měsíce, považují plány na cestu lidí na Mars za „hloupé“, „nesmyslné“ nebo dokonce za „směšné“.

Bill Anders, který byl před 50 lety pilotem na palubě vesmírné lodi Apollo 8, v rozhovoru prohlásil, že neexistuje žádný důvod, proč by lidé měli létat na Mars. Jeden z prvních lidí, kteří na palubě vesmírného plavidla obletěli Měsíc, považuje tyto plány za hloupé a směšné.

Řekl to v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live. Nechal se slyšet, že levnější bezpilotní mise na rudou planetu dávají smysl, ale nevidí žádnou logiku v tom vidět astronauty chodit po povrchu našeho nejbližšího nebeského souseda. Velitel Apolla 8 Frank Borman k tomu dodal, že plány miliardářů Jeffa Bezose a Elona Muska na kolonizaci Marsu jsou podle něj nesmyslné.  

Pranýřování NASA

Anders je otevřeným kritikem NASA. „Co je to za rozkazy? Co nás tlačí k tomu, abychom létali na Mars?“ říká a dodává: „Myslím, že veřejnost o to nemá zájem.“  Ve svých názorech zachází ještě dále: „NASA se změnila v pracovní program, mnoho středisek má zájem především o to, aby mělo dost práce a nevidíte tam jinou veřejnou podporu než tu, že dělníci dostanou svoji mzdu.“

Cesta Apolla 8 se přitom stala významnou vesmírnou misí, která poslala Anderse a jeho kamarády astronauty Franka Bormana a Jima Lovella na 20 hodin do vesmíru. Jejich posádka tehdy obletěla desetkrát na oběžné draze kolem Měsíce. Dnes ale programy vesmírné agentury nemilosrdně pranýřují. 

V agentuře není příliš populární 

Je to pohled, který se může od hrdých patriotů a členů americké armády, jež stále ještě vzpomínají na svoje vlastní poslání ve vesmíru, jevit jako velice překvapivý. Je to také názor, s nímž Anders v kosmické komunitě samozřejmě příliš neuspěje.

„Myslím, že NASA má štěstí, že má to, co má. Je těžké to ospravedlnit. Nejsem v NASA příliš populárním člověkem, protože to říkám, ale myslím si to,“ dodává. 85letý astronaut v důchodu také kritizoval mise kolem Země, které následovaly po misích Apollo. „Myslím, že ten raketoplán je chyba. Šlo jen o úžasný start,“ říká. „Vesmírná stanice je tam jenom proto, že máte k dispozici raketoplán a naopak. NASA opravdu špatně spravovala svoje programy s posádkou od posledních lunárních přistání.“

Borman není tak kritický 

Velitel Apolla 8 Frank Borman nevnímá plány a činnost NASA tak kriticky, jako jeho kolega. Věří, že agentura by měla pokračovat v dalším průzkumu naší sluneční soustavy. Má ale podobný názor, pokud jde o posílání lidí na Mars. „Nejsem tak kritický vůči NASA jako Bill,“ říká BBC Radio 5 Live. „Pevně věřím, že potřebujeme důkladné prozkoumání naší sluneční soustavy a myslím, že člověk je součástí tohoto projektu“.

Jiné stanovisko má ale v případě rudé planety: „Myslím, že kolem Marsu je spousta humbuku, což je hloupé. Musk a Bezos mluví o umístění kolonií na Marsu, to je nesmysl.“

 
Vstoupit do diskuze  (6)

Mohlo by vás zajímat

Reklama