V lednu se mohou fanoušci astronomie těšit na superkrvavý vlčí měsíc

 
Další 2 fotografie v galerii
Měsíc bude nejblíže Zemi na oběžné dráze, proto na noční obloze bude dominovat / Pixabay
Hned v lednu 2019 nás čeká úkaz nazvaný jako „Superkrvavý vlčí měsíc“: v noci z 20. na 21. ledna, respektive v pondělí 21. ledna v časných ranních hodinách, dojde k zajímavému zatmění Měsíce. Superměsíc znamená, že se bude nacházet v nejbližším bodě k Zemi na své oběžné dráze. První úplněk roku 2019 bude prostě velkolepou podívanou.

Čeká nás poslední zatmění Měsíce v tomto desetiletí. V pondělí 21. ledna brzy ráno bude úplněk a přinese úplné zatmění měsíce, které způsobí, že tento pozemský satelit přijme záhadnou záři v podobě, jakou známe po názvem "Krvavý měsíc".

Měsíc zároveň bude nejblíže Zemi na oběžné dráze, proto na noční obloze bude dominovat – bude se jevit jako větší a jasnější. Zároveň se ale také zbarví rudě. Tentokrát totiž půjde o nápadnou kombinaci Superúplňku a Krvavého měsíce a bude posledním úplným zatměním měsíce na dlouhou dobu, další uvidíme až v roce 2021.

A proč Superkrvavý vlčí měsíc? Jednoduše proto, že se prvnímu úplňku, který nastává během ledna, říká vlčí měsíc. Příznivci konspiračních teorií už dozajista spekulují, že kombinace jasného úplňku, krvavé barvy a zatmění, může být předzvěstí něčeho zlého.

Načervenalý Měsíc uvidíme hodinu

Od začátku do konce bude zatmění Měsíce trvat přesně 3,5 hodiny, přičemž asi hodina času připadá na Krvavý měsíc. To jest, když se Měsíc ocitne ve stínu naší planety a jeho načervenalý odraz vznikne v důsledku rozptýlení světla v atmosféře Země. Další úplné zatmění Měsíce bude k vidění až 26. května 2021.

Zatmění Měsíce a Krvavý Měsíc bude vidět v mnoha částech světa, včetně Severní Ameriky a části Evropy a Afriky. Další regiony jako Střední východ a kus Afriky uvidí částečné zatmění. V Austrálii a ve východní Asii nebude bohužel vidět nic.

Úplné zatmění potrvá 62 minut

Toto spojení jevů Superúplňku, Krvavého měsíce a zatmění je vnímáno jako zvláště zlověstné. Částečné zatmění bude před (od 4 hodin a 33 minut do 5 hodin a 41 minut) a po úplňku (od 6 hodin a 43 minut do 7 hodin a 50 minut), úplné zatmění samo o sobě potrvá hodinu a dvě minuty. Vše závisí na tom, kde Měsíc spadne do stínu Země. Měsíc projde severní polovinu zemského stínu, aby nastalo úplné zatmění trvající celkem 62 minut, tedy od 5 hodin a 41 minut do 6 hodin a 43 minut.

Maximální fáze úplného zatmění nastane v 6 hodin a 12 minut. Kdyby byl Měsíc hlouběji v zemském stínu, přineslo by to delší úplné zatmění. Před a po zatmění bude Měsíc jenom ve slabém vnějším stínu Země. U nás měsíc zapadne 6 minut poté, co skončí fáze částečného zatmění, tedy v 7 hodin a 58 minut. Díky tomu bude možné pozorovat v podstatě celý průběh tohoto zajímavého astronomického úkazu.
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama