Jaderná energie na vzestupu: Letos se očekává spuštění čtrnácti nových jaderných reaktorů

Do klubu jaderných zemí nakročila v posledních letech už i Bangladéš / Pixabay
Světová jaderná asociace (WNA) očekává, že by letos mohlo být zprovozněno hned čtrnáct nových reaktorů, včetně tří evropských. Přičemž v roce 2018 se k síti připojilo devět nových jaderných bloků o celkovém výkonu 10 400 MW.

Po krátké pauze v roce 2017, kdy byly postaveny pouze čtyři nové jaderné bloky, se loni počet nově zprovozněných reaktorů vrátil na úroveň let 2015 a 2016, kdy ročně přibyla desítka jaderných zdrojů.

V roce 2018 nejčastěji stříhali pásku v Číně – celkem sedmkrát. V zemi, která již několik let kraluje výstavbě jaderných zdrojů, se také odehrály významné premiéry tří nových reaktorových typů. V jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang v průběhu roku najížděly hned čtyři reaktory AP 1000 z dílny Westinghouse, elektrárna Tchai-šan spustila první tlakovodní reaktor EPR firmy Framatome a v pátém bloku elektrárny Jang-ťiang se radovali z prvního kompletně čínského reaktoru ACPR 1000.

Jak EPR, tak AP1000 jsou mezi uvažovanými technologiemi pro výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně. Dva nové bloky pak loni spustili i v Ruské federaci – blok v elektrárně Rostov (VVER 1000 V320) a první blok elektrárny Leningrad II (VVER 1200 AES-2006). Také ruský Rosatom vyjádřil zájem účastnit se tendru na nové české bloky.

Dle zprávy České nukleární společnosti byla v loňském roce zahájena výstavba čtyř nových reaktorů – vyrůstají v Bangladéši, v Jižní Koreji, v Rusku a v Turecku. Celkový počet rozestavěných jaderných bloků tak globálně stoupnul na 54. V letošním roce by podle odhadů Světové jaderné asociace mělo zahájit provoz čtrnáct z nich.

Většina opět v Asii (šest v Číně, tři v Jižní Koreji, jeden v Indii), ale velká očekávání panují i v Evropě: během roku 2019 počítají Francouzi s elektrárnou typu EPR ve Flamanville, Slováci s bloky Mochovce 3 a 4 typu VVER-440 V213 a Bělorusové s elektrárnou Ostrovec typu AES-2006.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama