Poradíme vám, jak se udělat před Googlem a Facebookem co nejvíce neviditelnými

Většina lidí prostě neví, jak sledování v digitálním světě funguje / Pixabay
Prakticky každá technologická či softwarová firma se ocitla v posledních letech pod tíhou nějakého odhalení týkajícího se bezpečnosti jejich produktů a služeb. A to se nám stále více množí služby, jež kvantifikují polohu uživatele.

Společnosti (hlavně Apple poslední dobou) začaly prohlašovat, že jejich služby i produkty dbají bezpečnosti svých uživatelů. Je ovšem faktem, že majitel nějakého toho smartphonu není nikdy přímo dotazován na bezpečnost a zda si přeje či ne, aby byla sledována jeho poloha.

Ale provozovatelé sítí, prodejci a výrobci smartphonů, vývojáři aplikací a majitelé sociálních sítí, všichni tvrdí, že mají povolení uživatele prakticky stále ho sledovat.

Problém je určitě i to, že většina lidí prostě neví, jak sledování funguje. A firmy to také nějak přehnaně nerozebírají. Naopak, vše je aktuálně ve stavu, kdy je řada podobných věcí na hraně morálky i zákona – majitel digitálního zařízení je dnes často držen v obskurní nejasnosti a firmy z něj tyjí.

Většina firem zveřejňuje své podmínky u svých produktů, služeb a software. Musíte zkrátka explicitně souhlasit s 50stránkovými podmínkami (často zobrazenými ve velikosti fontu 6), jež stejně skoro nikdo nečte (nedělal by nic jiného dnes) a kdo je čte, tak je stejně leckde zcela nechápe bez právnického rozboru (nakonec, kdo myslíte, že asi tyto podmínky dával dohromady?).

Postoj výrobce je přitom často zřejmý: „Když jsme vám o tom řekli, můžeme si dělat s vašimi informacemi, co se nám zlíbí". Což nezřídka dnes zahrnuje i prodávání dat třetím stranám.

Co tedy sami můžete udělat v rámci lepší ochrany svého soukromí?

• Začněte tím, že se naučíte vypínat lokalizační funkce ve vašem Androidu/iPhonu.

• Používejte lokalizační funkce jen tehdy, když to evidentně potřebuje nějaká aplikace (mapy).

• Vyhněte se známým aplikacím, jež z vašeho mobilu "vyšťourají" kdeco – zde je rozhodně největší legenda Facebook Mobile.

• Na rozdíl od výchozího, používejte prohlížeč, jemuž nechybí anonymní prohlížení (třeba Firefox, jenž je zdarma a navíc i open source, aby se nic podobného stát nemohlo).

• Nepoužívejte aplikace ve výchozím nastavení, vždy chtějte znát podrobné detaily, jak nějaká věc i služba funguje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama