Tipy pro každého: Jak vybrat sluchátka vhodná na sport a běhání

Z běžně prodávaných modelů se pro sport hodí nejvíce takzvané špunty / Pixabay
Běh, návštěvu fitness centra i další sportovní aktivity má mnoho lidí spojeno s poslechem hudby. A není divu, dobře zvolený playlist nás totiž dokáže motivovat k vyšším výkonům. Ovšem při výběru sluchátek pro sportovní využití je potřeba dbát několika hledisek.

Na úvod pro vás máme jedno důležité upozornění – pokud budete sportovat venku, nezapomeňte, že byste měli vnímat alespoň omezeně také zvuky z okolí, abyste registrovali dění na cyklostezce nebo nevběhli přímo pod kola projíždějícího auta. Upravte si proto podle toho hlasitost hudby.

Na sportovní sluchátka je třeba klást v tomto ohledu mnohem přísnější nároky než při běžném použití. Vyklouznutí z uší následkem otřesů či rychlých pohybů může totiž znamenat nejen přerušení sportovní aktivity, ale také poškození sluchátek.

Z běžně prodávaných modelů se pro sport hodí nejvíce takzvané špunty, které díky svým měkkým silikonovým koncovkám drží v uších nejlépe. Někteří výrobci mají však v nabídce samostatnou kategorii „sportovních sluchátek“ se speciálním zaměřením na tuto vlastnost. Jako příklad lze uvést Bose nebo Pioneer, jejichž sluchátka pro sport využívají silikonové koncovky se speciálním „zobáčkem“, kterým sluchátka do ucha bezpečně „zašroubujete“. Panasonic zase sází u sportovních modelů na kombinaci tradičních silikonových koncovek špuntů a rámečků kolem uší.

Bezdrátové provedení je mnohem komfortnější a pohodlnější, protože se vám nebudou kabely při sportu nikde plést, nestane se vám, že byste si prudkým pohybem sluchátka vytrhli z uší a také zde odpadá nebezpečí nejčastějšího způsobu poškození sluchátek, ukroucení kabelu u konektoru. Na druhou stranu musíte myslet na jejich pravidelné dobíjení – zapomenete a jste bez hudby.

U bezdrátových modelů máte na výběr dva různé typy provedení. Některé z nich mají přece jen kus kabelu, který spojuje pravou a levou část. Praktickým prvkem je u nich klips s kolíčkem, který připnete za krkem k tričku a zamezíte tak jejich nenadálé ztrátě.

Nejkomfortnější variantou je kompletně bezdrátové provedení sportovních sluchátek. Výhody tohoto provedení jsou zřejmé, jako nevýhodu mohou někteří vnímat o trochu kratší výdrž na baterie.

Čím intenzivněji budete při sportu hudbu vnímat, tím víc bude fungovat motivační efekt. Proto je kvalita zvuku dalším důležitým parametrem při výběru. Zde platí pravidlo, že byste měli buď sáhnout po ověřené značce, podívat se na důvěryhodné recenze, nebo si sluchátka vyzkoušet. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama