Několik tipů, jak si dobře vybrat sluchátka na sport

Pro sport jsou nejvhodnější malá sluchátka do uší typu špunty / Pixabay
Individuální sportovní aktivity a hudba k sobě jednoduše patří. Při běhu, posilování, jízdě na kole a mnoha dalších formách sportovního vyžití nám správně zvolený playlist pomáhá k lepším výkonům a dosažení lepších výsledků.

Sportovcům proto přinášíme několik praktických rad k výběru sluchátek, a to zejména s ohledem na současnou situaci a venkovní využití.

Vhodně vybraná hudba může člověka vybudit, nebo naopak zklidnit či dokonce uspat. Aby byl při aktivním pohybu efekt motivace co nejlepší, je třeba si sportovní sluchátka pečlivě vybrat.

Letošní rok se bude třeba kvůli nepolevující pandemii koronaviru zaměřit pravděpodobně především na outdoorové sportovní aktivity. Na co je třeba dbát při výběru sluchátek?   

Kvalitní zvuk pro lepší motivaci

Čím intenzivněji budete při sportu hudbu vnímat, tím víc bude fungovat motivační efekt. Proto je kvalita zvuku při výběru velmi důležitým parametrem. Zde platí pravidlo, že byste měli buď sáhnout po ověřené značce, podívat se na důvěryhodné recenze, nebo si sluchátka vyzkoušet.

Pevné uchycení v uších

Jednoznačně základní pravidlo pro výběr sportovních sluchátek. Pokud budete neustále myslet na to, aby vám sluchátka z uší nevypadla, nebo se dokonce budete muset zastavovat a sbírat je ze země, budou spíše přítěží. Mechanismus uchycení sportovních sluchátek v uších musí být spolehlivý i při skocích. Přitom je však potřeba, aby byl dostatečně pohodlný i během vytrvalostního běhu.

Pro sport jsou proto nejvhodnější malá sluchátka do uší typu „špunty“ optimalizovaná pro sport. Jejich silikonové koncovky uši ucpou (podobně jako ucpe pružná korková zátka láhev) a speciálními prvky k bezpečnému uchycení zajišťují potřebné uchycení i při silných nárazech. Nejpopulárnější způsob, využívaný například značkou Bose, je založen na silikonových koncovkách se speciálními „zobáčky“ určenými k „zašroubování“ do uší. Jiné řešení založené na kabelech vedených kolem uší využívají například sluchátka Pioneer.

Odolnost vůči vodě a potu

Aby sluchátka zejména při outdoorovém využití fungovala dlouhodobě, měla by být dostatečně odolná. Vnější provedení by mělo vydržet nečekaný déšť a vnitřní konstrukce nesmí k reproduktoru pustit agresivní pot. Míru odolnosti produktů všech kategorií označují dvě číslice stupnice označované jako IPX (například IPX 44).

První číslice označuje stupeň ochrany vůči vodě a druhé pak proti vniknutí pevných částic, například prachu. Sportovní sluchátka by z pohledu odolnosti proti vodě měla splňovat alespoň stupeň IPX 5, který zaručuje velmi vysokou ochranu proti vodě (pro puntičkáře tato specifikace znamená odolnost vody z 6,3 mm trysky mířící na zařízení ze všech úhlů při průtoku 12,5 litrů za minutu a tlaku 30 kN/m2).   

Pozor na sluchátka s aktivním potlačením okolních ruchů

Aktivní „noise cancelling“ zažívá u sluchátek mimořádnou popularitu. Původním průkopníkem této technologie, která dokáže odfiltrovat při poslechu okolní ruchy (například šum ulice nebo hlasy v kanceláři), je společnost Bose.

Sluchátka s ANC jsou dnes často využívána i pro lepší soustředění během práce z domova nebo v open space kancelářích, a kromě velkých sluchátek přes uši lze dnes sehnat již bezdrátové modely špuntů. Pozor ale – pro sport se ANC zásadně nedoporučuje a tento fenomén může být skutečně nebezpečný. Přílišné zatlumení okolí může totiž vést k tomu, že posluchač nezaregistruje projíždějící auto nebo cyklistu dávajícího výstražný signál. 

Bezdrátová jsou pohodlnější, kabelovým nedojde baterka

Zde jednoznačná univerzální rada neexistuje. Pokud patříte mezi uživatele, kteří zapomínají na pravidelné dobíjení elektroniky, popřemýšlejte raději o kabelových sluchátkách. Bezdrátová verze vám ale zajistí lepší komfort a vyhnete se motajícím se kabelům. V kategorii bezdrátových sluchátek najdete obecně dvě řešení.

Historicky starší varianta využívá přece jen kus kabelu spojující pravou a levou část. Některá taková sluchátka mají na kabelu praktický kolíček, který připnete za krkem k tričku a zamezíte tak jejich nenadálé ztrátě. Mnohem komfortnější jsou však absolutně bezdrátové modely, jako například nová sluchátka Bose Sport Earbuds s výdrží až 5 hodin. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama