Pět skladeb, které prověří kvalitu zvuku vašich sluchátek

Chcete-li sluchátka dobře otestovat, je třeba vyzkoušet, jak si vedou v celém zvukovém spektru / Pixabay
Říká se, že u audio zařízení bývá kvalita zvuku přímo úměrná jejich ceně. Ne vždy je to však pravidlem – i cenově dostupnější modely mohou nabídnout kvalitní poslech s přesně vykreslenými tóny.

Vybrali jsme proto pětici skladeb, která spolehlivě otestuje kvalitu vašich bezdrátových sluchátek napříč širokou škálou zvuků.

Referenčním modelem z cenově dostupné kategorie pod pomyslnou hranicí 2 500 Kč mohou být například sluchátka FreeBuds 5i, nejnovější generace řady špuntových sluchátek od Huawei. Vedle dobře známých funkcí disponují FreeBuds 5i také certifikací Hi-Res Audio, která potvrzuje vysokou úroveň kvality reprodukovaného zvuku.

Jak tedy zjistit, že vaše sluchátka hrají opravdu dobře? Kvalita zvuku se neměří funkcemi uvedenými na obalu, ale samotným používáním, poslechem a vnímáním hudby.

Chcete-li sluchátka dobře otestovat, je třeba vyzkoušet, jak si vedou v celém zvukovém spektru. K tomu jsme připravili seznam skladeb, na kterém si můžete snadno ověřit, jak sluchátka fungují v různých žánrech moderní hudby.

Don’t Stop Me Now – Queen

Legendární rytmická píseň nesmrtelné skupiny Queen. Singl „Don’t Stop Me Now“ vyšel v roce 1979 jako hlavní píseň alba „Jazz“. Autorem této skladby je Freddie Mercury a představuje všechny znaky jeho hudebního mistrovství. Své místo v testovacím playlistu si vysloužila především pro svou univerzálnost. Má dobrý základ všeho, co pro test kvalitních sluchátek potřebujete – střední basy přerušované vysokými doprovodnými vokály a rockový nádech. Stačí jen zapnout funkci ANC (Active Noise Cancelling), nasadit sluchátka a ponořit se do rytmu basů, zatímco se vaše tělo začne vlnit v nostalgii této chytlavé melodie.

Highest In The Room – Travis Scott

Na druhém místě našeho playlistu je populární píseň amerického rappera Travise Scotta. Singl „Highest In The Room“ vyšel v roce 2019 a oproti jeho předchozím skladbám přináší zcela jinou atmosféru – text je poetičtější, rytmus pomalejší a melodičtější, než je u většiny rapových písní zvykem. Pulzující basy silně vynikají a tím také dobře otestují, jak sluchátka dokáží regulovat dunivé tóny, a přitom vyvážit ostatní zvuky v pozadí, včetně vokálů. To ocení zejména posluchači, kteří se nemohou nabažit hiphopových umělců – díky vysoce kvalitnímu zvuku si budou moci vychutnat svého oblíbeného interpreta v té nejlepší podobě.

Bad Guy – Billie Eilish

Dalším pokladem na našem seznamu je skladba od mladičké zpěvačky, se kterou v roce 2019 prorazila díru do hudebního světa. Singl „Bad Guy“ od Billie Eilish si své zařazení mezi testovací písně zasloužil především díky úderným basům doplněných řádkou doprovodných zvuků. Pokud chcete vědět, jak si vaše sluchátka s touto populární skladbou poradí, zaměřte se na podání basů, detaily zvukových efektů a všímejte si, jak zpracovávají okolní hluk.

Take My Breath – The Weeknd

Představte si disko hudbu, akorát v moderním pojetí – taková je skladba „Take My Breath“ od zpěváka, který si říká The Weeknd. Skladba vyšla v roce 2021 a vyznačuje se temným R&B nábojem a chraplavými vokály. Čím je právě tato píseň tak výjimečná? Obsahuje celou řadu rozmanitých tónů, které jsou však natolik vyvážené, že žádný z nich nenarušuje dojem z těch ostatních. Kvalitní sluchátka tuto skladbu přehrají tak, aby bylo vše zřetelně slyšet a zároveň aby nic výrazně nevyčnívalo.

Demons – Imagine Dragons

Náš výběr testovacích skladeb uzavřeme oblíbenou klasikou, kterou dobře zná každý fanoušek moderního alternativního pop rocku. „Demons“ je populární píseň skupiny Imagine Dragons, která spatřila světlo světa v roce 2014. Právě tato skladba je ideálním příkladem, jak zjistit, zda je zvuk ve vašich sluchátkách dobře nastavený a jestli si poradí také ve vysokých hladinách.

Během testování sluchátek je vždy důležité posoudit, jak zvládají nejrůznější žánry hudby, od heavy metalu po klasické skladby. Díky výrazným basům, čistým vokálům a potlačení okolního ruchu, které právě FreeBuds 5i nabízí, si na své přijde snad každý posluchač. Teď už jen vyndejte sluchátka z pouzdra, nasaďte si je pohodlně do uší, nalaďte si váš oblíbený playlist a nechte se unášet kvalitním audio zážitkem.

Zdroj: Huawei

Mohlo by vás zajímat

Reklama