- Radek Chlup
- Doprava
- 27. září 2021
- 13:51
Výzkum řidičů vozů Tesla ukázal, že s autopilotem dostatečně nesledují dění na silnici
Autopilot je tak dobrý pomocník, že dokáže na silnici zvládat mnohé úkoly bez pomoci řidiče. To však neznamená, že to platí na 100 procent a že by neměl řidič dávat pozor. Přeci jen, stále je to jenom pomocník.
Řidiči například spoléhají na to, že když usnou za volantem, je bezpečné nechat auto, aby samo plně řídilo. S takovými výsledky přišli vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT), kteří od roku 2016 pozorovali řidiče Tesla a jejich "řeč" těla a pohyb jejich očí.
Řidiči se zapnutým autopilotem se více dívali na velkou obrazovku uprostřed palubní desky automobilu Tesla. V případě řidičů bez autopilota byl zaznamenaný nárůst pohledů do bočních oken a zrcátka. Řidiči o poznání více pozorovali vozovku a ostatní projíždějící vozy.
„Tato změna v chování může být způsobena nepochopením schopností tohoto systému a jeho omezeními, což je efekt posílený při jeho dobré funkčnosti,“ tvrdí vědci z MIT. Autopilot funguje tak, že ukazuje varování a upravuje chování systému vozu v závislosti na pozornosti řidiče. Zda řidič věnuje pozornost řízení pozná autopilot vyvíjeným tlakem na volant.
Nová aktualizace softwarů autopilota u vozů Tesla je nazvaná jako "Full Self Driving", ale podle vědců takový rozhodně není. Funkce autopilot je trošku zavádějící v tom, že neumožní, aby vůz sám jel. Je to šikovný asistent. Podle expertů na to řidiči často zapomínají.
Zdroj: Accident Analysis & Prevention
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email