Konečně přichází automobil, který vzduch za jízdy přímo čistí: Navíc má dojezd až 800 kilometrů

 
Další 4 fotografie v galerii
Elektrický proud si Nexo vyrábí v palivovém článku reakcí vodíku se vzduchem / Hyundai
Vůz, který místo produkce škodlivých emisí vzduch přímo čistí, už není žádná utopie. Jde o nový vodíkový elektromobil Hyundai NEXO s dojezdem až 800 kilometrů.

Novinka je prvním SUV na světě konstruovaným výhradně pro vodíkový pohon. Nová generace vozidel s palivovými články tak ukazuje budoucnost automobilové dopravy.

V oblasti mobility umožňuje vodík jezdit s automobily (i autobusy) zcela bez emisí. V příštím roce by přitom mělo v České republice vzniknout hned několik vodíkových plnicích stanic.

Model Nexo patří mezi vozy se zcela nulovými emisemi. Nabídne dojezd až 800 km na jedno doplnění vodíku, a to při rychlém času plnění - mělo by stačit jen cca 5 minut. Výkonný elektromotor poskytuje 163 koní a 395 Nm točivého momentu.

Elektrický proud si Nexo vyrábí v palivovém článku prostřednictvím reakce vodíku se vzduchem, kdy jediným vedlejším produktem je čistá voda. Vzduch, který Nexo vypouští do ovzduší, je dokonce čistší než nasávaný. Současně vůz nabídne aerodynamický design spojený s praktičností karoserie SUV včetně dobře přístupného zavazadlového prostoru o základním objemu 461 litrů.

Chybět nebude ani řada asistenčních systémů. Řidič tak u modelu Nexo bude moci využít například autonomní dálkové parkování, kamerové sledování slepého úhlu nebo funkci autonomní jízdy po dálnici.

 
Vstoupit do diskuze  (4)

Mohlo by vás zajímat

Reklama