Reklama

Tank je i dnes moderní zbraní: Mají ale vojáci k dispozici vůbec toaletu nebo rychlovarnou konvici na čaj?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Ani moderní tank stále není příliš pohodlné pracoviště / Pixabay
Jedním ze symbolů moderního bojiště je tank. Již od dvou světových válek dominují ozbrojeným konfliktům - a když přijde na věc, i představivosti lidí, jež milují vojenskou historii.

Moderní tanky jsou neuvěřitelně dobře vybavená autonomní vozidla, jež mohou provádět různé úkoly víc či méně zcela samostatně – to vždy podle potřeb dané vojenské akce.

Otázka ale je, jak moc komfortní zážitek je to pro samotné vojáky? Nakonec, posádky zde tráví často hodiny a hodiny. Mají k dispozici vůbec toalety? A je fakt, co se říká o anglických tancích, že mají i konvici na čaj?

I když jsou ty moderní, co do funkcí a vybavení, jistě mnohem lepší, jak před sto lety (tehdy jste si o nočním vidění a čipech v GPS mohli nechat leda tak zdát), pořád to není příliš pohodlné pracoviště. Jsou natolik malé, jak jen to jde (nejen z důvodu úspory materiálu, ale menší tanky také poskytují menší cíl na bojišti). Tank je totiž v první řadě zbraň a ta je určena k určitému nasazení v konkrétní čas. A válka prostě není nikdy pohodlná.

Popravdě tanky nemají žádné toalety ani koupelny, nic takového. Aktuální situace je taková, že si posádka prostě odskočí kdykoliv má potřebu, anebo pocit, že si dlouho nebude moci odskočit. Pokud je poblíž nepřítel, tak se to "dělá" jednoduše do krabice od nábojů, prázdné vodní lahve apod. A zvrací se do pytlíků jako v letadlech.

A co tedy ty známé konvice na čaj a anglické tanky? Mýtus to není, již někdy od druhé světové války ho má každý anglický tank (první ho měl model „Centurion"). Dnes jsou v nerezové a elektrické formě. A neslouží ale jen na čaj – také si s nimi připravíte třeba polévku. Jak ale již víte z předchozího odstavce, s čajem se to moc nepřehání, jelikož není nikde WC a pochybujeme, že by si právě do konvice ulevovali Angličané rádi.

Mimochodem, a jaká tajná součást je asi ve všech českých tancích? Že by pětilitrový soudek piva?

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat