Na české železnici dojde ke zlepšení signálu ve vlacích

Správa železnic poskytne součinnost při kontrolách ČTÚ / Pixabay
Český telekomunikační úřad a Správa železnic uzavřely v říjnu 2023 dohodu o spolupráci, která má za cíl zlepšit kvalitu signálu mobilních operátorů na železničních koridorech zařazených do evropské dopravní sítě TEN-T.

Obě instituce budou dle webu ČTÚ společně postupovat i při zjišťování a odstraňování rušivých signálů na více než 2 300 kilometrech železnice v České republice.

Dohoda o spolupráci se dotkne hned několika oblastí. Správa železnic poskytne součinnost při kontrolách ČTÚ, který bude ověřovat plnění závazků mobilních operátorů týkajících se železničních tratí.

Ty stanovují povinnost zajistit do února 2025 pokrytí 100 % hlavních a 98 % vedlejších koridorů v rámci evropské dopravní sítě TEN-T. Při zmíněných kontrolách bude ČTÚ využívat speciální měřicí vůz Správy železnic.

Oba subjekty se budou současně podílet na zjišťování a odstraňování zdrojů rušení mobilních rádiových sítí a také zdrojů rušení železničních zabezpečovacích systémů.

Správa železnic se také jako jedna z prvních společností veřejného sektoru připravuje na přechod ze stávajícího systému SAP ECC 6.0 na novou verzi SAP S/4HANA. Veřejná zakázka na výběr implementátora byla vyhodnocena v červnu, následně proběhne implementace nové verze, kterou provede konsorcium společností Sabris a gD-team.

Samotná implementace v prostředí Správy železnic bude probíhat od letošního září do dubna 2025, kdy nastane kompletní obměna dosud využívaného systému SAP za jeho novou verzi. Implementaci nového systému vnímá Správa železnic jako šanci pro standardizaci a digitalizaci procesů do jednotného ekonomického informačního systému.

Zdroj: Český telekomunikační úřad, Správa železnic

Mohlo by vás zajímat

Reklama