Nový systém automobilky Lexus prodlužuje hybridům jízdu na elektřinu

Systém Predictive Efficient Drive funguje jak u full hybridů, tak u plug-in hybridů / Lexus
Japonská automobilka Lexus vyvinula speciální systém, který optimalizuje hybridní pohon tak, aby vůz zůstal v elektrickém režimu co nejdéle.

Systém Predictive Efficient Drive automaticky optimalizuje dle webu automobilky hybridní systém na základě údajů z GPS, uskutečněných jízd a ze stylu jízdy řidiče, aby dokázal jet maximální dobu na baterii. Tím se sníží spotřeba paliva a provozní náklady.

Predictive Efficient Drive zohledňuje informace, jako jsou podmínky na trase, provoz nebo terén, a umožňuje systému předvídat, kolik energie bude potřeba. Na základě údajů z navigačního systému je také schopen identifikovat místa, kde řidič nejčastěji brzdí příliš prudce, a navrhnout dřívější zahájení brzdění, aby se získalo co nejvíce energie.

Když se vůz blíží k dálnici nebo příjezdové cestě, kde je potřeba extra energie, systém přepne vůz do hybridního režimu a ve městě nebo před vjezdem do rušnější oblasti předem nabije baterii a automaticky aktivuje elektrický režim EV, aby zajistil tichou jízdu bez emisí. S větším počtem ujetých kilometrů, a tedy i s větším množstvím poskytovaných údajů, se zvyšuje účinnost systému.

Systém Predictive Efficient Drive funguje jak u full hybridů, tak u plug-in hybridů, kde umožňuje ještě lepší využití výkonné baterie a zvýšení dojezdu v elektrickém režimu. Systém je k dispozici u modelů NX a RX, stejně jako u crossoveru LBX a nového UX 300h s hybridním pohonem páté generace.

Lexus pracuje na těchto technologiích už několik let. Snižují spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého díky co nejefektivnějšímu využití hybridního pohonu. Dalším počinem v této oblasti je aplikace Lexus Link, která uživatelům pomáhá sdílet tipy a rady, jak jezdit s hybridním vozem hospodárněji, jak prodloužit dobu jízdy v elektrickém režimu a snížit tak spotřebu paliva.

Lexus elektrifikuje prémiovou třídu již téměř dvě desetiletí. Model RX 400h, představený v roce 2005, byl prvním SUV v hybridu. Od té doby vyjelo na silnice již 2,8 milionu vozů Lexus s elektrifikovaným pohonem.

V roce 2024 bude v nabídce značky nejen plnohodnotný hybrid, ale také plug-in hybridní vozy a hybrid nabízený v modelu RX 500h, který kombinuje přednosti přeplňovaného motoru 2.4, automatické převodovky, elektromotorů a inovativního systému pohonu 4x4 DIRECT4.

Zdroj: Lexus

Mohlo by vás zajímat

Reklama