Modernější Li-Pol baterie jsou zatím jen v 15 % mobilních přístrojů

Li-Pol akumulátory nabízejí vyšší počet nabíjecích cyklů oproti Li-Ion článkům / Pixabay
Li-Pol baterie se v současnosti nejčastěji objevují v produktech značky Apple a noteboocích HP. U mobilních přístrojů však stále dominuje využití Li-Ion baterií, které konkurují především nízkou cenou.

Lithium-polymerové (Li-Pol) baterie představují moderní technologii pro uchování elektrické energie. Poprvé byly uvedeny na trh již v roce 1996, ani za 23 let se však nedokázaly prosadit.

Oproti běžně využívaným lithium-iontovým (Li-Ion) akumulátorům mají vyšší hustotu uchované energie. Pro výrobce mobilních přístrojů to znamená baterie s menší hmotností a kompaktními rozměry. Proto jsou využívány u prémiových modelů, kde je kladen důraz právě na tyto parametry.

Li-Pol akumulátory zároveň nabízejí vyšší počet nabíjecích cyklů, tedy delší životnost oproti Li-Ion článkům. „Podíl prodeje Li-Pol baterií postupně narůstá, zůstává však stále minoritní, a to na úrovni patnácti procent. Za uplynulých deset let jde o navýšení o zhruba pět procentních bodů. Důvodem pomalého rozšiřování do segmentu běžné elektroniky je jejich vyšší cena. Li-Pol akumulátory jsou při stejné kapacitě až o pětinu dražší než Li-Ion články,“ vysvětluje Radim Tlapák z BatteryShop.cz.

Li-Pol baterie jsou tak využívány zejména v elektronice z dražšího segmentu. U přístrojů, u nichž výrobci tlačí cenu co nejníže, jsou stále využívány Li-Ion baterie.

Příklad Li-Pol baterií dokládá, že se nový typ baterií na trhu v dohledné době neobjeví. Vědci dlouhodobě upozorňují na limity lithiových článků, jež mají omezenou životnost i kapacitu. Vývojáři tak stále přicházejí s novinkami v oblasti nabíjení mobilních telefonů a notebooků.

Vědci stále hledají alternativy k lithiovým bateriím. Důvodem je i nedostatek surovin na výrobu článků, zejména kobaltu. Prosazení se na trhu moderních technologií je však velmi zdlouhavé a finančně náročné. Proto v horizontu dalších pěti let nelze očekávat, že budou dominovat jiné než lithiové baterie.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama