Čeká nás černá budoucnost: Samořídící auta a nástup umělé inteligence přinesou spíše negativa

 
Další 3 fotografie v galerii
AI a roboti mají stále větší dopad na naši civilizaci / Pixabay
Profesor Subhash Kak, výpočetní expert z Oklahoma University, je přesvědčen, že vzestup výpočetního výkonu CPU a AI povede k tomu, že třetina lidí bude co nevidět bez práce.

A když vše půjde, tak jak očekává, tak lidé brzy skončí jako trosky žijící si svůj „život bezcílné mizérie". Profesor Kak je přesvědčený, že naše společnost směřuje k dystopii, která nebude až tak růžová, protože společným jmenovatelem všech zemí zde bude obří nezaměstnanost.

Celá třetina lidí je v každé společnosti obvykle nějak zapojena do transportu (například řidiči nebo piloti). Poté, co se široce rozšíří inteligentní stroje, co se řídí sami, rázem budou tito lidé bez práce (i když částečně souhlasíme, ovšem stejně jako jsou bez práce koňští kočí v Londýně dnes a stále žijeme).

Již nyní třeba taková firma General Motors požádala vládu USA, aby mohla zkoušet samořídící auta, jež mají člověka pouze jako záložního řidiče (nefunguje to tak již desetiletí u letadel mimochodem?). AI a roboti mají zkrátka stále větší dopad na naši civilizaci – stejná věc už postihla i Amazon, kde lidi vyhazují a věci balí roboti. Jen v New Yorku se do roku 2030 předpokládá nahrazení 800 milionů míst roboty.

Stejně jako začala velká krize ve dvacátém století, o sto let později nás čeká podobná s masovou nezaměstnaností lidí. A to se dnes ještě projevují další trendy likvidující celé ekonomiky – viz třeba takový outsourcing. Určitě se ale časem dobrých 60-70 % lidí (kdekoliv na světě!) bude muset učit nové dovednosti.

Upřímně, trochu se divíme, že k tomu nedošlo už dávno – roboti a AI jak známo nevyžadují odbory, důchod, dovolenou, jedou 24/7/365, nestávkují, nepotřebují svačiny ani pauzy. Otázka je, čím se nudící se lidstvo zabaví? Věnovat se jen hobby člověk nemůže, navíc, lidstvo a spousta času obvykle značí, že lidé budou mít o to více času na svoje oblíbené kratochvíle – válčení a politiku.

Vše pochopitelně může mít i nespočet pozitivních dopadů na lidi – když za vás pracuje mašina, které je to jedno, proč nevystudovat hru na nějaký hudební nástroj namísto podnikatelské ekonomiky?

Mohlo by vás zajímat

Reklama