Vegetační střechy snižují prašnost, zadržují dešťovou vodu a mají delší životnost

Extenzivní střechy jsou vhodné na pěstování sukulentních rostlin a mechů / URSA
Zelené střechy se v posledních letech stávají atraktivním prvkem moderní architektury a poptávka po nich stále roste. Pyšní se mnohými výhodami a přínosnými vlastnostmi nejen pro životní prostředí, ale i koncové uživatele stavby.

Vegetační, neboli zelené, střechy mění mikroklima ve svém okolí, snižují ve městech prašnost, produkují kyslík, zadržují dešťovou vodu, prodlužují životnost střechy a vrací přirozenou zeleň do zástavby.

Přináší komfort uvnitř domu svou schopností izolovat, ochlazovat nebo tlumit hluk. Zelenou střechu si navíc můžete pořídit, ať už dům stavíte nebo ho rekonstruujete, uprostřed města, na jeho periferii či na venkově.

„Zelené střechy představují jakýsi návrat nebo přiblížení k přírodě. Rostoucí počet majitelů domů přemýšlí ekologičtěji a zamýšlí se nad tím, kde v bydlení je možné šetrné změny udělat. Zelené střechy se tak nabízí jako skvělá možnost, která ušetří přírodu. I z toho důvodu se se zelenými střechami již nesetkáváme pouze u kancelářských budov, ale stále častěji právě na rodinných domech,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

Vegetační střechy mohou mít spoustu podob. Obvykle jsou plné rostlin, kvetoucích bylinkových záhonů, keříků nebo stromů. Můžeme se ale setkat i se zelenými střechami s terasou na grilování, střešním jezírkem nebo jinými atributy, které bychom na střeše běžně neočekávali.

Co vše vám zelená střecha tedy nabízí? Na trhu můžete zpravidla vybírat ze třech typů zelených střech podle druhů zasázených rostlin a intenzity údržby. Jedná se o typy extenzivní, polointenzivní a intenzivní zelené (vegetační) střechy. 

Extenzivní střechy jsou vhodné na pěstování sukulentních rostlin a mechů. Intenzivní vegetační střechy se obvykle pokrývají trávníkem, keři nebo stromy. Vysadit je na nich možné i například zeleninovou zahrádku. Polointenzivní střecha je jakousi zlatou střední cestou mezi oběma typy. Obvykle na ní rostou traviny, bylinky nebo drobné keře. 

V našich zeměpisných podmínkách je tepelný komfort jedním ze základních požadavků na bydlení. Zamezení přehřívání stavby v letních měsících a tepelným únikům během zimních měsíců by proto mělo patřit mezi hlavní priority při výstavbě nebo rekonstrukci jakéhokoli domu. S vegetační střechou je možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě po celý rok, neboť celoročně snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou.

Mohlo by vás zajímat

Reklama