Reklama

Bydlení za 200.000 korun? Díky 3D tisku si postavíte malý betonový dům za pouhých 48 hodin

 
Další 4 fotografie v galerii
Dům z tiskárny by měl vydržet i tu nejdrsnější bouři / Icon
I když nám to v Evropě asi ani tak moc nepřipadá, celá jedna miliarda lidí světa jde každou noc spát bez toho, aniž by měla spolehlivé přístřeší.

Dvě jisté firmy v USA ovšem přišly se zajímavou ideou, která v sobě spojuje jednak rychlé řešení problému díky 3D tisku na straně jedné a poskytnutí perfektního nejen přístřeší, ale doslova domova, kde není žádnou ostudou bydlet, na té druhé.

Tato obydlí jsou aktuálně k vidění třeba na festivalu „South by Southwest" v Austinu. Jde o konstrukci (a dobrý důkaz, že to jde), pod níž jsou podepsány dva subjekty: jeden je firma Icon (dělá do konstrukcí) a druhým je New Story (nezisková organizace), jež se pro změnu snaží pomáhat v rozvojových zemích (a také obecně bezdomovcům).

Považte sami, jak jsou rozdané karty: dům má 60 metrů čtverečních, přijde jen na cca 10 tisíc dolarů (cca 200.000 korun), a to jen za beton a trvalo ho postavit 48 hodin. A to je cena jediného kusu! Kdyby se vše povedlo skutečně v masivním měřítku, náklady by bezpochyby spadly velmi výrazně, navíc firma zamýšlí zrychlit konstrukci domu jen na 12-24 hodin.

Autoři doufají, že až se projekt v El Salvadoru objeví naostro v roce 2019, bude možno poskytnout komunitě aspoň 100 domů.

Jako všechny další moderní metody 3D tisku, i tato funguje tak, že pomalu přidává materiál, vrstvu po vrstvě, dokud není vše hotové. Zde je ovšem materiálem beton. A stroj, s nímž vše konstruují, umí stavět věci až 3,5 metru vysoké. Robot prostě následuje věci nakreslené v CADu a je to. To vše samozřejmě otevírá široké možnosti ohledně dalšího specifického upravení již téměř hotových domů, kdy by se poslední zbytky „dotiskly" vždy již na místě a podle konkrétních nároků a požadavků stavby nebo zákazníka.

Výsledkem toho všeho je dům, který vydrží i tu nejdrsnější bouři, na rozdíl od chatrčí páté třídy, v nichž většina budoucích klientů (zatím!) bydlí. Standardem je i fungující elektřina. Kdo se rozhodne tento typ domu splácet, bude ho to stát po dobu cca 10 let jen nějakých 30 dolarů měsíčně.

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat