Český přístroj Aireen pozná nemoc pouhým pohledem do oka

Aireen již úspěšně používá několik odborných pracovišť / Pixabay
Jen třicet sekund stačí českému přístroji Aireen k tomu, aby naskenováním oční sítnice provedl podrobnou diagnózu pacienta.

Tým Jana Hlaváčka díky němu zvítězil v letošním ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, kterého se zúčastnilo přes 140 inovativních projektů z České republiky a Slovenska.

V rámci slavnostního vyhlášení 14. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku ocenila porota začínající podnikatele, inovátory a firmy s nejlepšími nápady, které mají potenciál změnit svět.

Celkové první místo a ocenění Profinit pro technologický startup roku získal Jan Hlaváček s již zmíněným diagnostickým prostředkem Aireen pro neinvazivní, bezbolestné a rychlé odhalování chronických diagnóz. Umožňuje tak včasný záchyt nemocí již během prvotního kontaktu s lékařem. Aireen již úspěšně používá několik odborných pracovišť.

Druhé místo a současně titul Huawei startup roku porotci přidělili Martinu Jarošovi a jeho nástroji Foxdeli, který e-shopům řeší všechny starosti s distribucí zboží a vylepšuje zákaznickou zkušenost.

Třetí místo obsadila Vanda Seidlová s mobilní aplikací Twigsee pro předškolní vzdělávání, která automatizuje až 80 % agendy spojené s vedením školek a zároveň propojuje rodiče s učiteli.

Vyhlášena byla také speciální cena týdeníku Ekonom, kterou získal Ilya Novodvorskiy s aplikací Readmio. Ta pomáhá rodičům či učitelům oživit předčítání knížek zvukovým doprovodem, přičemž funguje zcela automaticky na principu rozpoznávání řeči.

Ocenění Arch Summit dostal projekt Nilmore Mikuláše Hurty měnící způsob, jakým se lidé oblékají. Jde o cirkulární oblečení z nového textilního materiálu, které se po obnošení vrátí, zrecykluje a vyrobí nové. Výsledkem je 50x nižší spotřeba vody, 17x menší uhlíková stopa a nulový odpad.

Zdroj: Vodafone

Mohlo by vás zajímat

Reklama