Nové české obrněné vozidlo MARS pro systém protivzdušné obrany

MARS bude veřejnosti poprvé představen na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži v červnu 2022 / SVOS
Česká společnost SVOS ve spolupráci se švédskou firmou SAAB dokončila testy modulárního vozidla MARS 4x4 ve verzi S-330, které bude sloužit jako platforma pro mobilní systém protivzdušné obrany nové generace SAABu.

Spolupráce probíhá od roku 2019 a je přínosem při budování a vytváření partnerství, které může dodávat moderní systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu, které budou dle webu SVOS schopné splnit požadavky všech zákazníků NATO a třetích zemí.

Dodavatelé, SVOS, spol. s.r.o. a SAAB, se dohodli na spolupráci při integraci zbraňového systému RBS 70 NG na české obrněné vozidlo MARS. V druhé polovině loňského roku byl MARS převezen do Švédska k integraci a testování RBS 70 NG. Systém poté prošel provozním testováním v terénu a později s raketami v ostrém provozu.

Vozidlo MARS nabízí řadu výhod pro daný účel, včetně možnosti individuálního nastavení světlé výšky každého kola zvlášť, pro dosažení požadované palebné pozice. MARS mimo jiné nabízí největší vnitřní objem ve své třídě a bezprecedentní balistickou a protiminovou ochranu na základě dlouhodobých zkušeností výrobce.

MARS bude veřejnosti poprvé představen na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži v červnu 2022. Další ukázky vozidla MARS s nainstalovaným RBS 70 NG, včetně ostrých střeleb, jsou plánovány ve Švédsku. Vozidlo MARS 4x4 je kompletně vyráběno v České republice a hojně využívá komponenty již používané členskými zeměmi NATO. Modulární a víceúčelové vozidlo MARS (Multi-role Armored System) o hmotnosti 14 t v současnosti existuje ve verzi 4x4 a je k dispozici v široké škále verzí. V budoucnu bude vyvinuta verze 6x6 o hmotnosti 20 t.

Generální ředitel společnosti SVOS, spol. s.r.o. Jaroslav Černý si česko-švédskou spolupráci pochvaluje: „Spolupráce se švédským partnerem byla v celém projektu příkladná. Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s lídrem na trhu ve vývoji systémů země-vzduch. Na základě požadavků několika zákazníků SAAB dlouho zvažoval instalaci na kolové obrněné vozidlo 4x4 a jsme velmi rádi, že si pro tento významný projekt vybral právě náš MARS. V kooperaci vznikla speciální verze tohoto vozidla, která představuje špičku v oblasti mobility, ochrany posádky a samozřejmě schopnosti bojovat s různými vzdušnými cíli. Funkční testy ve Švédsku proběhly podle očekávání a potvrdily špičkový výkon celého systému, který odpovídá potřebám moderní armády.“

Zástupce společnosti SAAB Paul Wooldridge, produktový ředitel, se k projektu vyjádřil: „MARS 4x4 je vynikající obrněné vozidlo poskytující stabilní a schopnou platformu pro osvědčený zbraňový systém RBS 70 NG. Kombinace této zbraně a možností vozidla poskytuje velmi efektivní a působivou schopnost mobilní protivzdušné obrany, která splní a překročí požadavky našich zákazníků.“

Společnost SVOS, která letos slaví 30 let své existence, je jedním z předních světových výrobců obrněných vozidel. Společnost do dnešního dne vyrobila více než 5000 obrněných vozidel, která spolehlivě a bezpečně slouží v těch nejnáročnějších podmínkách po celém světě. Mezi jejich uživatele patří řada zemí včetně členů NATO nebo organizací jako jsou OSN nebo OBSE.

Zdroj: SVOS, CIJ Europe

Mohlo by vás zajímat

Reklama