Reklama

Kanada vyvíjí nový kvantový radar, který by měl odhalit jakoukoliv raketu i neviditelná letadla

 
Další 3 fotografie v galerii
Pilot nebude mít ani to nejmenší tušení, že ho nový radar sleduje / Pixabay
Výzkumníci v Kanadě pracují na projektu, jenž bude doslova kvantovým radarovým systémem a bude schopen odhalit i blížící se rakety nebo letadla využívající technologie Stealth.

Projekt za 2,7 milionu dolarů je financován kanadským Ministerstvem obrany a rád by využil efektu kvantové iluminace k odhalení objektů, jež jsou pro tradiční vlnové délky vpravdě neviditelné. 

Využije se k tomu provázaných fotonů („Entangled photons" - fotony ve kvantovém provázání formují provázaný pár a to i na velmi dlouhé vzdálenosti) a tento proces by měl fungovat na cokoliv spadající pod krytí pomocí Stealth a co je nejlepší – pilot nebude mít ani to nejmenší tušení, že k nějakému „monitoringu“ vůbec došlo. 

Ani Einstein nebyl z této tzv. provázanosti a interakce fotonů ve svých pracích nadšený, protože to by znamenalo, že informace mohou cestovat rychleji jak světlo.

Zařízení typu Stealth využívají k blokování radarů několik technologií: snaží se zahltit detektory umělým šumem, navíc k tomu ještě mají speciální nátěr na povrchu a konstrukci, jež dále snižuje pravděpodobnost na odhalení. 

A je tu i pár environmentálních faktorů, které mohou způsobovat těm tradičním radarům nemalé problémy. Tak třeba, okolo ledových regionů v Arktidě a Antarktidě vesmírné počasí typu sluneční bouře a geomagnetické bouře interferují s operací běžných radarů a slušná detekce je tak obtížná.

Jak sdělili sami vědci: „Když se ovšem přesuneme z radaru tradičního k radaru kvantovému, tak bude, doufejme, možné, dostat se nejen skrze přírodní a vesmírné hluky a šumy na pozadí, ale také skrze zařízení vyrobená tak, aby detekci ušla."

Nový systém bude vysílat jeden foton a druhý (v páru) zůstane „vzadu". Vše naznačuje tomu, že podobný systém má opravdu potenciál na to, porvat se se šumem i za mnohem horších situací. To celkem logicky vyžaduje nutnost produkovat provázané fotony i mobilně a na vyžádání.

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat