Reklama

Nový prototyp robota nepotřebuje ke svému výkonu ani motor, dokonce ani baterii

 
Další 2 fotografie v galerii
Nový pohonný systém spoléhá na pásek ohebného polymeru / Pixabay
Zatím vždy, když jsme se setkávali s nějakou novou formou robota, nechyběly tradiční prvky, jež se při jejich konstrukci standardně využívají: akumulátor, webová kamera, pohybové ústrojí nějaké formy (motor) a AI, která jej řídí.

Nový vynález se ovšem snaží setřít hranici mezi materiálem a robotem a udělat z nich jedno. Udělat z robota a materiálu jedno bude nanejvýš praktické: „Naše příklady dokazují, že je možné využívat strukturovaných materiálů, jež se deformují podle okolních vlivů prostředí, čímž robota zároveň pohání a vykonávají práci". 

Tento zbrusu nový pohonný systém spoléhá na pásek ohebného polymeru, jenž se stočí tehdy, když na něj působí zima a roztáhne, když je zase tepleji. Polymer je přitom umístěn tak, aby aktivoval miniaturní přepínač, jenž je zase napojen na pádla (u tohoto konkrétního prototypu), takže ve finále robot pádluje a pluje dopředu.

Přepínač je vyroben z tzv. bistabilního prvku, což je komponenta, která je stabilní ve dvou rozdílných geometriích (polohách) zároveň. Konkrétně zde je přepínač z elastického pásku, který ho přepne tehdy, když jej přepne polymer.

Celá sestava se dá i do jisté míry načasovat – kdyby zde totiž byl tlustší proužek, tak se zahřeje později a "robotímu veslaři" by to vše trvalo delší okamžik. A také by se pohyboval pomaleji.

Jeden z vědců to okomentoval takto: „Zkombinováním jednoduchých pohybů se dá do podobných mikro-robotů přidat i jakákoliv forma naprogramování nebo jakkoliv složitá sekvence pohybů. Tak třeba se dá přidat funkcionalita v podobě sledování pH nebo míry slanosti roztoku. Budoucí verze taktéž mohou někam doručovat léky."

Toto je skutečně věc s úžasným potenciálem, má ale pořád jednu chybu – zvládne jenom jeden jednoduchý pohyb. V budoucnosti se chce tým zaměřit i na bistabilní prvky, jež se dají resetovat a robot se tak bude moci pohybovat doslova neomezeně.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat