Nejhodnotnější československá bankovka má nového majitele, v dražbě překonala historický rekord

Motiv na pětitisícovce nepochází z dílny Alfonse Muchy, na líci nese stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902 / PMG
Pětitisícová státovka se v páteční aukci prodala za rekordních 25 680 000 Kč a překonala tak snadno svoji perforovanou verzi, která doposud držela rekord v hodnotě 14,5 miliónů Kč. Vyvolávací cena byla stanovena na 2,5 miliónů Kč.

Na světě existují pouze 2 známé dochované kusy této neperforované bankovky, a to v soukromých sbírkách. Bankovku tedy podle aukční společnosti Bankovky.com nenajdete ani v Národním muzeu nebo České národní bance.

„Již před aukcí jsme odhadovali, že cena zcela jistě překoná dosavadní nejdražší bankovku, tj. její perforovanou verzi, kterou jsme dražili v roce 2020. Nový majitel za bankovku zaplatí 25 680 000 Kč, což je cena včetně dražební přirážky. Její jedinečnost spočívá v tom, že na světě existuje tak málo dochovaných kusů, bankovka byla v oběhu necelé 2 roky. Jednalo se samozřejmě o vysokou nominální hodnotu.

Navíc patří červená pětitisícovka do sběratelsky nejvíce ceněné emise první republiky z roku 1919,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com s.r.o., která bankovku vydražila pro svého klienta. 

Státovka, bankovka vydaná státem nikoliv Národní bankou, s nominální hodnotou 5 000 Kč z 15. dubna 1919, byla v oběhu do roku 1921. Ve sběratelských kruzích v soukromých nebo veřejných sbírkách se ví zhruba o třiceti šesti exemplářích její perforované verze.

Pětitisícovka z roku 1919 je nejvzácnější československé papírové platidlo, jedná se o sérii 1003 s číslem 029110, je pravá a neperforovaná a nebyla do páteční aukce nikdy dražena. Většina státovek z uvedené emise zobrazuje motivy Alfonse Muchy, proto jsou mezi sběrateli označovány jako tzv. muchovky, patří mezi ně státovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 500 Kč.

Motiv na pětitisícovce ale nepochází z dílny Alfonse Muchy, na líci nese stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902, nenápadný secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové.

Zdroj: Bankovky.com s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

Reklama