Banky v pozoru: FBI varuje před hackerským útokem na bankomaty po celém světě

 
Další 1 fotografie v galerii
IT podsvětí se chystá na útok na bankomaty kdekoliv na světě / Pixabay
Ředitel sekce americké špionáže vydal před pár hodinami varování určené bankám celého světa (a samozřejmě potažmo jejich klientům) před chystaným hackerským útokem, jehož cílem může být kterýkoli ATM bankomat kdekoliv na světě.

Dle tohoto varování kyberzločinci plánují globální loupež, jejímž cílem může být jakýkoliv bankovní účet. Použijí k tomu malware, jenž napadne ATM bankomaty a ukradne miliony dolarů z účtů (přezdívá se tomu mimochodem „jackpotová technika": je to jako když z hracího automatu vyberete hlavní cenu a nic tam nezůstane).

Konkrétně byly banky varovány, že se mohou stát oběťmi „operace neomezeného dosahu", v jejímž rámci budou vybírány načerno peníze z ATM bankomatů. Vypadá to a očekává se, že nejvíce postižené budou nejmenší banky, protože mají méně sofistikované bezpečnostní systémy.

Dále varování obsahuje: „FBI získala blíže neupřesněnou zprávu naznačující, že se členové IT podsvětí chystají k něčemu velkému – k totálnímu vybrání tisíce ATM bankomatů. Tomu bude dozajista předcházet nějaký sofistikovaný bezpečnostní průnik."

Někteří experti mají ovšem za to, že by zločinci mohli k výběru použít falešné magnetické platební karty, které by bankomat považoval za ty patřící danému klientovi. A bylo naznačeno, že menší a střední podniky utrpí nejvíce škod kvůli omezenému rozpočtu na bezpečnost, a horší implementaci antimalwarových procesů a rutin či fixaci na nějaký bankovní software třetí strany se známou chybou.

K tomu všemu ale budou zloději potřebovat řadu spolupracovníků, jež tyto karty použijí namísto jiných identit. Jiní útočníci možná zamění HDD uvnitř a provedou restart stiskem tlačítka.

Pro další podobné události ani nemusíme nahlížet moc hluboko do historie: jen letos v lednu koordinovaný gang hackerů vybral z bankomatů přes jeden milion USD.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama