Víte, proč je nebezpečné ohřívat v mikrovlnné troubě například vajíčko?

Do amerických domácností začaly mikrovlnky pronikat přibližně kolem roku 1975 / Pixabay
Ve spoustě domácností patří mikrovlnná trouba mezi standardní výbavu. Je totiž velice univerzálním pomocníkem. Můžete s ní rozmrazovat, ohřívat, sušit, dusit, péct i vařit. Díky tomu si ji spousta lidí oblíbila a nedokáže se bez ní obejít.

Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak vlastně vznikla? Že ne? Tak to uděláme z vás. Zrodila se vlastně tak trochu jako vedlejší produkt. Americký vědec Percy Spencer (1894-1970) se roku 1946 věnuje radarům a jejich funkci. 

Jeho úkolem se totiž stane vyrábět a zdokonalovat magnetrony používané v radarech. Pozoruje přitom, že mikrovlnná energie má na určitě látky tepelné účinky. Prý si dokonce tenhle efekt uvědomí ve chvíli, kdy se mu v jeho kapse rozteče čokoláda. Vyzkouší pak stejným způsobem ohřát kukuřici a vyrobil popcorn.

Dokonce i my Češi si můžeme na tomto objevu trochu přihřát svoji polívčičku. Čech Augustin Žáček (1886-1961) totiž popsal oscilaci magnetronu – tento princip se využívá právě ve funkci mikrovlnné trouby.

Prvotina je pořádný macek 

Skutečným tvůrcem mikrovlnky je ale Spencer, který se pustil do jejího konstruování. Proti dnešním nepříliš velký krabicím, které vám stojí na kuchyňské lince, ale tohle byl pořádný macek. Vážila totiž 340 kg a na výšku měřila 165 cm. Samozřejmě stála také spoustu peněz, pokud bychom to přepočetli na dnešní peníze, tak byste za ni museli z peněženky vytáhnout asi 100 000 Kč. 

Samozřejmá součást domácnosti 

Samosebou, že o tak drahý přístroj by nikdo nestál. Vědci proto velice rychle pochopili, že pokud se má ujmout, není zbytí a je třeba vymyslet mnohem menší a levnější model. Postupně se tak pochopitelně dělo. Výrobci na trh pouštěli stále menší a menší modely, až přišly ty, které se bez potíží vejdou na kuchyňskou linku.

Do amerických domácností začaly mikrovlnky pronikat přibližně kolem roku 1975, Evropané měli v tomto směru trochu zpoždění, i když jenom malé, zhruba 5 let. Přitom v 90. letech 20. století už se mikrovlnka stala prakticky samozřejmou výbavou domácnosti.

Jak vlastně mikrovlny pracují?

Jde o elektromagnetické vlny o frekvenci v rozsahu 300 MHz - 300 GHz. Ty, které byste našli nejspíše i ve vaší troubě, mají obvykle 2450 MHz. Od kovu se odrážejí, neprocházejí jím. Díky tomu zůstanou jenom v nitru trouby, nemusíte se bát, že by pronikly ven a jakkoli vám škodily. Na druhou stranu, důvod, proč se tak úspěšně využívají, je ten, že pomáhají ohřívat jídlo. Ve vodě, cukrech a tucích zrychlují pohyb molekul.

Právě zrychlený pohyb molekul stojí za ohřevem. Také je třeba zdůraznit, že mikrovlny projdou keramikou, porcelánem, sklem a někdy také plasty a papírem. Proto můžete nádobí a krabičky z těchto materiálů v mikrovlnce klidně používat. Je ale třeba dávat pozor na něco uzavřeného, to může v mikrovlnce explodovat, jako například vajíčko. Nádoby by měly mít vždy prostor na odvětrávání, když ho nemají, tak musí zůstat při ohřevu otevřené.

Mohlo by vás zajímat

Reklama