Historický koncept smart domácnosti: Dům z roku 1950 už uměl automaticky spustit žaluzie a zavřít okna

 
Další 2 fotografie v galerii
Současné technologie v oblasti chytrých domů lidem umožňují řídit svou domácnost vzdáleně přes tablety či chytré telefony / Pixabay
Moderní chytré domácnosti fungují na bázi jednotného systému, ovšem před desítkami let měli lidé o fungování domu či bytu v budoucnosti jiné představy.

Domnívali se totiž, že za ně za pár desetiletí budou domácí práce vykonávat humanoidní roboti. Na světové výstavě v Chicagu v roce 1933 byl dokonce představen robot pojmenovaný Alpha jako prototyp takového stroje. Vývoj však nakonec šel poněkud jiným směrem.

První chytrý dům vznikl v roce 1950, reálnější kontury však získal až o čtyřicet let později díky Microsoftu. Od přelomu tisíciletí šel vývoj v této oblasti rychle kupředu a jen v České republice tak dnes máme chytrých domácností kolem čtyř procent.

Budoucnost pak podle odborníků do chytrých domů přinese hlavně ovládání hlasem a později také umělou inteligenci či virtuální realitu.

První chytrý dům postavil americký kutil Emil Mathias. Dům známý jako Push Button Manor (doslova „panství na tlačítko“) uměl mimo jiné na stisknutí tlačítka spustit žaluzie a zavřít okna. V jeho kuchyni stál větrem poháněný mlýnek na kávu, elektrický systém kontroloval, zda jsou v noci zamčené všechny dveře a bylo v něm i kosmetické zrcátko, které se nasvítilo při každém použití šuplíku u toaletního stolku.

Snahy o automatizaci našich domovů pokračovaly i v 80. letech, kdy dorazily první programovatelné termostaty a rovněž domácí počítače, roku 1984 se pak oficiálně objevil i pojem „smart house“. V roce 1999 představil svou vizi chytrého domu rovněž Microsoft. Právě jeho představa se již příliš nelišila od toho, co v oblasti chytrých domácností známe i dnes.

Dům měl být ovládán přes kapesní počítač Pocket PC, disponovat například chytrými zámky, ovladači osvětlení a vytápění, kamerovým bezpečnostním systémem, a dokonce i skenerem čárových kódů pro vytvoření nákupního seznamu.

Současné technologie v oblasti chytrých domů lidem umožňují řídit svou domácnost vzdáleně přes tablety či chytré telefony. Mohou si dopředu nastavit vytápění v místnostech, aby se z práce vrátili do vyhřátého obydlí, nebo v noci na dálku zhasnout světla v domě bez nutnosti obcházet všechny místnosti.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama