Ukradený český vynález: Proč německý fotograf připravil táborského profesora o prvenství?

Tisk cenných papírů (ilustrační fotografie) / Pixabay
Čeští vynálezci nemají na růžích ustláno. Jejich cesta ke slávě je mnohdy dost trnitá. Kolem nich vždycky číhá dost vykuků, kteří neváhají si jejich práci přivlastnit a bohatnout z ní. Své by o tom mohl v 19. století vyprávět i vynálezce světlotisku Jakub Husník.

Už od mala projevuje Jakub Husník vynikající kreslířské nadání, a tak není divu, že po gymnáziu začne studovat malířskou akademii. Zvládne pak roku 1861 dokončit i dvě oltářní malby v Kolovratech u Prahy a v Karlovicích. Další profesní cesta ho zavede na táborské gymnázium, kde začne studenty učit kreslení.

Jenže rozhodně se nechystá jenom zahrabat za katedrou. Další jeho vášní se stává fotografie. Hodiny strávené ve fotokomoře se mu vyplatí. Vytvoří fotolitografii, proces, který umí reprodukovat fotografický obraz. Dokáže tak z předlohy zhotovit dokonce tisícovku výtisků. Píše o tom i do odborných časopisů. 

Nevýhodná smlouva s pokutou

Tam si článku všimne mnichovský fotograf Josef Albert. Nelení a pospíší si za Husníkem. Nabídne mu, že mu dá 5% zisk z prodeje tisků nad 20 000 rakouské měny, pokud mu svůj vynález přenechá. Husník s ním nakonec v roce 1869 smlouvu podepíše, i když si už tehdy dobře uvědomuje, jak je pro něj nevýhodná.

Dokonce totiž obsahuje i klauzuli o pokutě. V případě, že by nemlčel o vynálezu, bude nucen Albertovi zaplatit 2000 zlatých. Smlouva platí 5 let. Nová metoda tisku světlem vzbuzuje nadšení. Tak dokonale prokreslené detaily obrazu! Nikdo netuší, že za ní stojí nenápadný profesor zpoza katedry táborského gymplu.

U soudu praskne podfuk 

Jenže jak se říká: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Proto zákonitě jednou nastane den D, kdy celý Albertův podfuk praskne. Stane se tak vlastně úplnou náhodou. U soudu se ocitne jistý pražský fotograf Anton Markl.

Čelí žalobě, že roku 1870 pustil na trh příručku popisující Albertovu reprodukci tak, jak ji provádějí v Berlíně ve firmě Ohm a Grossmann. Prozradil tak postupy, které firma používá. Během celého soudního jednání vyplave najevo, že je to Jakub Husník, kdo tento postup objevil.

Konečně zadostiučinění

Albert sice bádal také, jenže ve svých výzkumech nedospěl tak daleko. Proto se jednoduše rozhodl Husníka umlčet naprosto nevýhodnou smlouvou a výsledky jeho práce si přivlastnit. Konečně se zneuznaný vynálezce, který ze svého díla nemá v podstatě vůbec nic, dočká zadostiučinění.

A to veřejně v německých novinách, které informují o jeho prvenství a že mu Albert objev sebral neoprávněné. Teď mu začíná podstatně lepší období. Ve Vídni tiskne cenné papíry, v Praze zakládá fotografický ateliér a dílnu. Připíše si na své konto i další vynález, tisk z klihu. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama