Neviditelný čínský stíhací letoun J-20 je vybaven k boji šesti raketami, přičemž 4 mají dosah až 400 km

Někteří experti tvrdí, že nová čínská J-20 je pouhou kopií amerických stíhaček F-22 Raptor / YouTube
Čína se pochlubila celému světu ohromujícím arzenálem raket, jimiž jsou vybaveny nové stealth bitevníky J-20. Dvojice těchto speciálních stíhaček byla totiž součástí přehlídky představující velké finále šestidenní letecké show v Ču-chaji.

Dva bitevní letouny J-20 před přehlídkou otevřely své úložné prostory a ukázaly, že nesou čtyři rakety a další dvojici v šasi. Čínští oficiální představitelé samozřejmě nezapomněli zdůraznit, že to dokazuje jejich jasnou dominanci nad americkými stroji: speciálně pak nad stíhačkami F-22 a F-35.

Vojenský expert Song Zhongping uvedl, že čtyři rakety v těle letadla byly rakety typu vzduch-vzduch delšího dosahu. Zatímco dvojice po stranách je kratšího dosahu a též pro vzdušný souboj.

Konkrétně jde tedy u J-20 o čtyři rakety vzduch–vzduch PL-15 středního doletu a dvě rakety vzduch-vzduch PL-10 krátkého doletu. Čínský server Sohu již dříve uvedl, že PL-15 je raketa dlouhá 5,7 metru.

Co se týče jejího dosahu, tak ten odpovídá až 400 km, což prý jednoznačně napomůže PL-15 udeřit z větší dálky, než zvládne stíhačka F-22 Raptor. Typ PL-10 zase má údajně podivuhodné vlastnosti, co se týče přesnosti zásahu jiných raket.

Připomínáme, že o stíhačce J-20 kolují teorie, že čínský hacker ukradl plán amerických stíhaček, jenž byl následně použit při konstrukci novinky, takže Čína podle F-22 Raptor vytvořila svoji variantu letounu. Peking to ale jednoznačně popřel.

Zatím Západ na nové čínské stíhačky reaguje spíše zdrženlivě. Sice se objevily obrázky raket, jež J-20 ponese, ale až nyní se tyto stroje ukázaly naživo a odhalily i svůj nebezpečný náklad. Dodnes ale někteří experti pochybují o stealth schopnostech těchto nových čínských modelů.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama