Budeme někdy levitovat díky fyzikálním zákonům? V nanosvětě to již funguje

Většina levitací je více či méně zdařilý podvodem, nebo fotografickou koláží / Pixabay
Nechat předměty nebo osoby létat vzduchem. Na jakém principu to vlastně funguje? Můžeme něco podobného dokázat i my? Na jakém principu se tyto věci dějí? Jde o trik? Podvod? A dokážeme někdy levitovat nad zemí a využít přitom skutečné fyzikální zákony?

Z minulosti se dochovaly různé záznamy o levitaci, třeba o Josephu Desovi, žijícím v 17. století, který prý levitoval při náboženském rozjímání a je asi vůbec nejznámějším levitátorem.

Podobné případy mystiků či jogínů se čas od času objevují, obvykle ale chybí přesné důkazy a popisy, které by umožnily vše zdokumentovat. Věda k nim tudíž nemůže nic říci.

Podvodníci užívají konstrukci

Objevuje se také celá řada podvodníků, kdy za zdánlivou levitací je skryto důmyslné lešení upevněné za podstavec na chodník. Toto lešení osobu drží ve vzduchu. Určitě jste si všimli, že takto “levitující” lidé se opírají o nějakou berli.

Takové potkáme v centru na nárožích větších měst, kde si takto přivydělávají. Takové podvodníky samozřejmě nemáme na mysli. Dává nám, ale věda nějakou naději, že jednou budeme i my levitovat s pomocí ovládnutí fyzikálních zákonů?  Existuje nějaká cesta, jak překonat zemskou přitažlivost?

Zvrácení přitažlivosti předmětů 

Jednu z možností vysvětlení nabízejí skotští fyzikové Ulf Leonhardt a Thomas Philbin z Univerzity v St. Andrews. Ti svoji teorii o levitaci zakládají na tom, že jde o zvrácení Casimirova jevu, jenž má na svědomí přitahování předmětů k sobě.

Podle nich by zvrácením tohoto jevu mohlo být možné otestovat levitaci nejdříve v mikrosvětě a následně v budoucnosti i u větších předmětů, nebo dokonce v případě člověka. 

V nanosvětě se to daří

Ovšem Philbin s Leonhardtem nezůstali jenom o slov, ale zkusili to i v praxi. K tomu, aby se jim povedlo Casimirův jev zvrátit využili speciální čočku. Objev, kterýž světu přichystali,  pomohl nanotechnologiím.

Právě u nanopřístrojů totiž působí tento jev velké potíže. Způsobuje hlavně problém s třením. V jeho důsledku se k sobě lepí silikonové čipy, což není žádoucí. Pokud by se ale povedlo tření omezit, mohlo by to výrazně pomoci. 

Podpoří nás zvukové vlny?

Japonští vědci z Tokijské univerzity zase představili levitaci pomocí ultrazvuku. Zvukové vlny na bázi ultrazvuku je možné použít i na manipulování menších objektů. Na předmět působily zvukovými vlnami čtyři reproduktory.

Působení protichůdných ultrazvukových vln dokáže ve vzduchu udržet třeba kuličky z polystyrenu nebo jiné drobnosti. Je ale potřeba velice přesně propočítat změny fází zvukových vln – pak lze předměty přemisťovat.

Poletuje zatím jenom kovová matka

Zatím největším předmětem, s nímž byl levitační pokus realizován, se stala kovová matička o průměru 6 milimetrů. Vše funguje tak, že se ultrazvuk použije pro vyvinutí tlaku. Tento princip by ale šlo využívat spíše pro levitaci drobností.

Zatím se to u větších objektů nepovedlo. Není ale vyloučeno, že budoucnost přinese ještě další objevy a s pomocí ultrazvukových vln bude možné přenášet a hýbat i mnohem většími předměty.

Mohlo by vás zajímat

Reklama