Dron jako pomocník: Zachrání lidi z hořícího mrakodrapu, zemědělcům zase prozradí, jaká bude úroda

 
Další 2 fotografie v galerii
Drony mohou sledovat stav pole nebo i rostoucí úrodu / Pixabay
O dronech se v poslední době hodně mluví, ale zdaleka se ještě neřeklo poslední slovo. Jejich využití se totiž stále rozšiřuje a přibývají případy, kdy mohou být tato šikovná bezpilotní letadélka užitečná. Pojďme si představit některé možnosti jejich využití.

Málokdo tuší, že drony je možné použít i k záchraně lidí například při požárech ve výškových budovách. Drony se totiž snadno dostanou až k místu požáru a rozvinou tam ve vzduchu záchrannou síť.

Tísňovým signálem dojde k přesnému určení polohy. Používat se k tomu bude GPS. K budově požáru dron vyrazí hned poté, co bude přijat tísňový signál. Na tomto je založen projekt NetGuard. 

Rozvine záchrannou síť

Jakmile by se dron dostal dostatečně blízko k budově, rozdělil by se do čtyř vrtulových pohonů, které by doprostřed roztáhly síť ze čtyřnásobné vrstvy polyurethanu, která unese váhu dospělého člověka.

Zároveň by dron sledoval evakuované osoby pomocí čidel, a díky tomu by došlo k přesnému umístění sítě s ohledem na osobu, která potřebuje skákat. Tento projekt navrhla šestice studentů z Guangdong Polytechnic Normal University. 

Natočí záběry z výšky

Výše uvedený projekt je otázkou blízké budoucnosti, ovšem drony už fungují v celé řadě oborů. Jakých? Nepostradatelné jsou už dnes pro řadu filmových a hudebních produkcí, protože dokážou nést kamery a výborně natáčet záběry ze vzduchu.

Dále se staly důležitými pomocníky pro organizace, které potřebují monitorovat infrastrukturu jako dálnice, silnice, ale třeba i potrubní rozvody jako ropovody a plynovody. Umí skvěle provádět 3D mapování povrchu, takže se s jejich pomocí velice snadno vytvářejí mapy a geografické modely. 

Zemědělcům odhalí zdraví rostlin 

Hodí se i na monitoring třeba v zemědělství, kdy mohou sledovat stav pole, rostoucí úrodu atd. Když prostě nemáte čas jít se podívat na pole, pošlete tam dron. Infračervená kamera pak umí zjistit zdraví rostlin, vidíte pod ní, zda v rostlinách správně probíhá fotosyntéza. Dá se počítat třeba i s tím, že by dron aplikoval hnojivo. 

Pomáhá policii i záchranářům 

Nezastupitelnou úlohu mají v oblasti bezpečnosti, třeba hasiči s nimi mohou snadno a rychle monitorovat rozsah požáru, policie snímat data z místa činu nebo třeba sledovat průběh demonstrací, záchranářům pomůže vyhledat místo nehody. Například když dezorientovaný řidič zmizí z místa nehody, dron ho pak může snadno najít. 

Monitoruje těžko dostupná místa i ohroženou zvěř

Výborně umí dron natočit těžko dostupná místa. Dokáže nasnímat třeba škody po živelných katastrofách, následný snímkový materiál pak bude využit i pojišťovnou. Není problém dron vybavit termokamerou, která může sledovat třeba úniky tepla z objektů. Stejně dobře ale lze takto monitorovat třeba výskyt ohrožených druhů zvířat v místech, kam se lidská noha těžko dostane. 

Potřebujeme platnou legislativu 

Jak je vidět, drony mají obrovské pole využití. Výborná je i skutečnost, že jsou v podstatě okamžitě připraveny ke startu, a navíc bez potíží proniknou do nebezpečných a obtížně dostupných oblastí.  Proč je tedy využití dronů zatím poměrně malé?

Důvodem je hlavně složitá situace kolem možnosti jejich zneužití. Plné nasazení dronů bude možné ve chvíli, kdy bude schválená potřebná legislativa, která ošetří jejich používání a s ním spojená povolení. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama