Záhadný pohled Mony Lisy: Opravdu vás tajemná Gioconda sleduje?

Tam kam se dívá slavná Mona Lisa? / Pixabay
Spousta lidí tvrdí, že Mona Lisa na obraze od Leonarda da Vinciho sleduje jejich oči, které si prohlížejí její portrét. Tato optická iluze se nazývá “efekt Mony Lisy”. Jenže tato iluze ve skutečnosti Moně Lise chybí, a to přesto, že je po ní pojmenována.

Vědci zkoumali mýtus, že návštěvníci Louvru jsou po místnosti sledováni Monou Lisou. Zjistili ale, že se dívá na levou stranu. 24 dobrovolníků se ze vzdálenosti 66 centimetrů dívalo na obraz Mony Lisy na obrazovce počítače a určovali směr jejího pohledu – kam dopadne na pravítku umístěném mezi obrazovkou počítače a účastníkem.

Mezi směrem pohledu účastníků experimentu, kteří se koukali na obraz, a směrem, jímž se dívá Mona Lisa ze svého portrétu, byl úhel 15,4 stupňů. Jenže podle badatelů může k efektu Mony Lisy dojít jedině tehdy, když tento úhel nepřekročí 5 stupňů. 

Efekt tady neplatí

„Lidé mohou mít pocit, že se na ně někdo dívá jak z fotografií, tak z obrazů – pokud se zobrazovaná osoba dívá přímo, tedy z úhlu pohledu 0 stupňů,“ vysvětluje profesor Dr. Gernot Horstmann z Bielefeldské univerzity. Podle vědců tzv. efekt Mony Lisy u obrazu Mony Lisy neplatí.

Velikost obrazu, jeho poloha na obrazovce počítače a vzdálenost použitá pro měření směru pohledu, neměla vliv na to, jak divák viděl pohled Mony Lisy. „I s mírně bočním pohledem můžete mít pocit, jako kdybyste se na ni dívali,“ říká Horstmann.

Nemusíte stát před obrazem 

Zdá se, jako by se zobrazovaná osoba dívala do ucha a pohled odpovídal asi 5stupňovému úhlu od normální pozorovací vzdálenosti. Ale jak se zvětšuje úhel, už nemáte dojem, že se na obraz díváte. „Je zajímavé, že nemusíme stát přímo před obrazem, abychom měli dojem, že se na něj díváme – i když osoba zobrazená na obraze vypadá rovně,“ říká Horstmanův kolega Dr. Sebastian Loth. Tyto dojmy máte, stojíte-li nalevo nebo napravo a v různých vzdálenostech od obrazu. 

Pohled neupírá na diváka 

Vědci shromáždili více než 2000 pozorování, aby zjistili, kam si lidé myslí, že se Mona Lisa dívá. Téměř všechna měření naznačují, že pohled Mony není upřený na diváka, ale na jeho pravou stranu. „Účastníci naší studie měli dojem, že pohled Mony Lisy směřuje na pravou stranu. Konkrétně byl úhel jejího pohledu v průměru 15,4 stupňů,“ říká Dr. Horstmann. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama