Nová technologie 5G může české ekonomice přinést růst ve výši přes 100 miliard korun

Spuštění sítí páté generace umožní výrobním firmám budovat chytré továrny / Pixabay
Česká republika patří mezi členské země OECD, jejichž ekonomiky zasáhla pandemie nového koronaviru nejtvrději. V druhém kvartálu letošního roku tak naše hospodářství meziročně pokleslo o 11 procent s tím, že ekonomické a sociální důsledky nové vlny opatření proti šíření viru se ještě ani nestačily plně projevit.

Naše země tak musí efektivně čelit COVID-19 i hledat cesty, jak oživit ekonomiku, udržet pracovní místa a zabezpečit kvalitu života svých obyvatel. 

V tomto smyslu může 5G představovat účinnou záchrannou síť, jak zjistila nezávislá výzkumná agentura Analysys Mason. Její experti stanovili přidanou hodnotu zavedení páté generace mobilních sítí a jím urychlené digitalizace české ekonomiky na 101,6 miliardy korun (3,72 miliardy euro). Celé Evropě pak tento přerod způsobený technologií 5G přinese 4,43 bilionu korun či 162 miliard euro.

Ovšem aby česká ekonomika z tohoto vývoje mohla bezezbytku těžit, je nutné výrazně urychlit proces zavádění 5G. Podle studie se Česká republika v tomto ohledu nachází pod celounijním průměrem, daleko za zeměmi, jako je Finsko, Rakousko či Nizozemí, a pod úrovní Španělska či Rumunska.

Vzhledem k tomu, že je česká ekonomika tradičně založena na průmyslové výrobě, bude se předpokládaný ekonomický přínos digitální transformace soustředit právě v tomto sektoru. Podle studie na výrobní odvětví připadá 62,4 miliardy korun, tedy 61 procent z růstu vyvolaného zavedením 5G.

Spuštění sítí páté generace umožní výrobním firmám budovat chytré továrny a plně využívat technologie, jako jsou robotika, automatizace, umělá inteligence, rozšířená realita a internet věcí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama