Apple v problémech: Prodeje nových iPhonů jsou nižší, než se očekávalo, poptávka i nadále slábne

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Ztrácí Apple pomalu dominanci na trhu? / Apple
Investoři společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing jsou asi velmi vyděšení a zklamaní, že dominance značky Apple iPhone na mobilním trhu zažila slušný zásah.

Finanční investoři a marketéři jsou v šoku, jak to bude s jejich financemi, jelikož jeden z hlavních dodavatelů čipů na trh s chytrými telefony má stále nižší tržby.

Má se za to, že Apple dělá u této firmy asi tak 20 % jejího ročního obratu a zisku a řada analytiků trhu s mobily je tím pádem přesvědčena, že je za tím právě slabá poptávka po nových iPhonech. Tato novinka pochopitelně zamávala s akciemi všech firem, jež se na produkci Apple gadgetů podílejí.

Jmenovitě analytik Gokul Hariharan JPMorgan Chase & Co tvrdí, že prodeje mikročipů u Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSM), sídlící v Hsinchu City, jdou dolů, protože poptávka po iPhonech již není, co bývala. Firma mimochodem dodává i čipy Apple A11 do iPhonů 8, iPhonů 8 Plus a iPhonu X.

To ale není poprvé, co analytici dštili síru a mor na Apple. Není to tak dávno, co jiní před uvedením modelu Apple iPhone X (jak známo, nejdražšího smartphonu od Apple vůbec) tvrdili, že je tak moc drahý a přesto „bez výraznějších inovací", že nezujme mnoho lidí. Jeho specificky tvarovaný displej taktéž u řady lidí neskóroval.

Pan Gokul Hariharan je přesvěd­čený, že zisk v sekci TSM Apple se propadne jen za první čtvrtletí roku 2018 o 30 % a ve druhém čtvrtletí dokonce o 50 %. Sice se nedá říci, že by Taiwan Semiconductor Manufacturing Co vysloveně strádala, ale i tak pocítí velmi nepříjemný zásah: celkové objemy prodejů zde totiž budou o celou 1 miliardu USD nižší (opět jen za první čtvrtletí), nežli optimisté a jejich předpovědi prorokovali.

Připomínáme, že Apple snížil produkci modelu iPhone X již na počátku letošního roku a namísto plánovaných 40 milionů jednotek jich bude jen 20 milionů za první čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama