- Lukáš Bauer
- Mobily
- 24. dubna 2023
- 10:24
Funkce Meddi BioScan změří za jednu minutu krevní tlak pomocí mobilního telefonu a jeho kamery
V České republice trpí hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, přibližně třetina obyvatel ve věkové skupině 25–60 let. U vyšší věkové kategorie toto číslo ještě dle webu platformy Meddi narůstá.
U devadesáti procent hypertoniků je za tuto diagnózu zodpovědný mimo dědičné predispozice především nezdravý životní styl. Základem léčby jsou u všech pacientů režimová opatření vedoucí ke snaze zlepšit životní styl.
U většiny nemocných je však k dosažení normálních hodnot krevního tlaku potřebná také medikamentózní léčba a hlavně pravidelná měření, což právě MEDDI BioScan výrazně zjednodušuje.
Pro všechny je však společná potřeba pravidelné kontroly hodnot krevního tlaku. MEDDI BioScan nyní nabízí snadnou možnost, jak si krevní tlak neinvazivně změřit v pohodlí domova bez nutnosti vlastnit tlakoměr a naměřená data v případě potřeby jednoduše sdílet s lékařem.
„Možnost změřit si krevní tlak pomocí mobilu může podstatně zjednodušit život lidem, kteří si tyto hodnoty musí měřit pravidelně. Je to jednodušší a přesnější než využití domácího tlakoměru,“ říká Jiří Pecina, zakladatel českého telemedicínského projektu MEDDI. Mnozí pacienti, obzvláště starší generace, místo pravidelného domácího měření digitálním tlakoměrem volí časté návštěvy lékaře. Ty ale nejsou vždy potřeba a často vedou k přeplněným čekárnám ordinací lékařů. Naměřená data jsou ihned vyhodnocena a zobrazena i v pro laiky přehledné grafice, MEDDI app samozřejmě pak umožňuje tato data zaslat ihned a bezpečně lékařům a to 24/7 .
„Mobilní telefon má dnes doslova každý a nyní ho může využít i k monitoringu základních zdravotních parametrů. To je důležité nejen pro lidi, kteří se již s diagnózu, jako například vysoký krevní tlak, léčí, ale také pro prevenci a včasné odhalení možných zdravotních problémů,“ pokračuje Jiří Pecina. Kromě krevního tlaku dokáže MEDDI BioScan stanovit také hodnoty jako saturace krve kyslíkem, dechovou a tepovou frekvenci, variabilitu srdeční frekvence a úroveň duševního stresu. V průběhu roku přibydou ještě další parametry. „Plánujeme rozšíření funkce MEDDI BioScan o stanovení hladiny cholesterolu, hemoglobinu a glykovaného hemoglobinu, tedy laicky řečeno průměr hladiny cukru v krvi za poslední tři měsíce. V současné době tyto funkce testujeme,“ vysvětluje Jiří Pecina.
Neinvazivní měření probíhá velmi jednoduše, stačí na sebe po dobu jedné minuty namířit fotoaparát chytrého telefonu. Unikátní technologie analyzuje video obraz vašeho obličeje a s pomocí umělé inteligence a algoritmů hlubokého učení z nasnímaných signálů uvedené parametry stanoví. Pro použití funkce MEDDI BioScan stačí vlastnit běžný mobilní telefon s kamerou.
Aplikace sama rozpozná, zda je kvalita kamery dostatečná a zda jsou pro měření okolní světelné podmínky dostatečné. V případě, že tomu tak není, nabídne funkce uživateli sama alternativní řešení. Měření pak proběhne tak, že uživatel přiloží bříško prstu na zadní kameru chytrého telefonu a signál je snímán z něho. MEDDI BioScan si můžete vyzkoušet spolu s dalšími funkcemi platformy MEDDI app, která je zdarma ke stažení v AppStore nebo na Google Play.
Zdroj: Meddi
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email