Policie může v rámci boje proti terorismu sledovat každý váš krok díky mobilu

 
Další 1 fotografie v galerii
Policie má přístup k archivům našich mobilních operátorů / Pixabay
Většina z nás si již zvykla na všudypřítomné videokamery na ulicích, situace však může být ve skutečnosti ještě horší. Policie i tajné služby mohou totiž šmírovat soukromí člověka v daleko větší míře.

Je totiž holým faktem, že vás policie může sledovat přes počítač, notebook nebo jakýkoliv zapnutý mobil či smartphone. Policisté si totiž můžou dohledat, kde jste se s mobilem pohybovali a s kým a kde jste chatovali, popřípadě si psali zprávy.

Pro bezpečnostní složky státu jsou přístupné prakticky veškeré vaše elektronické stopy: i stránky kam chodíte si zanadávat anonymně na společnost v rámci zlepšení nálady po ránu.

Naše policie má navíc přístup k archivům našich mobilních operátorů (kam jste volali, odkud, kdy). A i tehdy, když to druhá strana nezvedne, pořád se o tom naše státní orgány dozví.

Do hledáčku podobných státních institucí se člověk přitom dostane snadno – stačí jít na schůzku se svým zdrojem k nějaké kauze nebo psát o snadnosti výroby výbušnin doma. To vše je ale údajně prý malá daň za to, jak chrání všichni naši společnost před terorismem. Je to norma závazná pro všechny státy EU, takže zlepšovat se situace určitě časem nebude.

K dosti podobné věci došlo právě v těchto dnech v Anglii. Policisté zde prý používají kontroverzní techniku pro sledování kohokoliv přes mobil nebo smartphone a to skutečně na úrovni sledování každého jeho kroku.

Nyní jdou v Anglii jisté policejní složky k soudu za to (žaluje je místní organizace pro lidská práva), že nepotvrdily ani nevyvrátily, že používají hardware, jenž imituje mobilní věže a takto nenápadně sledují veškeré připojené mobily v okruhu několika kilometrů. Samozřejmě tak sledují zprávy a hovory a to bez vědomí majitele daného mobilního zařízení.

Firma Cellxion, jež tuto technologii vyrobila (jde o tzv. "International Mobile Subscriber Identity Catcher" - „IMSI"), ji dodala policii jako další prostředek pro boj proti stále rostoucímu terorismu a kriminalitě. Je to ale věc, která jak je vidět, se nesmírně snadno zneužije.

Mohlo by vás zajímat

Reklama