Technologie Wi-Fi právě slaví 20 let: Těchto několik věcí jste o ní možná nevěděli

V roce 2000 dostala Wi-Fi označení, které dnes všichni známe / Pixabay
V červnu 1999 několik technologických společností vytvořilo obchodní sdružení Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA). Tento moment je považován za počátek bezdrátových sítí dnes známých jako Wi-Fi.

Už ve stejném roce vydala společnost Apple svůj iBook, první počítač s vestavěným adaptérem AirPort, díky čemuž mohl používat Wi-Fi. Jak šel čas, objevovaly se stále nové generace bezdrátových sítí.

Letos je tomu právě dvacet let od doby vzniku Wi-Fi a při této příležitosti si můžeme připomenout několik zajímavostí, které za dvě dekády změnily svět kolem nás.

Věděli jste například, že v roce 1971 vznikl na Havaji síťový systém zvaný ALOHA, který položil základy pro další vývoj bezdrátové komunikace a později i vzniku Wi-Fi sítí. První verze protokolu, na které Wi-Fi fungovala, byla představena až v roce 1997.

V roce 2000 dostala Wi-Fi označení, které dnes všichni známe. První rok své oficiální existence se totiž tato technologie nazývala Wireless Ethernet. Čeho měl být tento název zkratkou? Vůbec ničeho, ačkoliv se traduje, že jde o zkratku „wireless fidelity“.

V roce 2004 proběhl podle záznamů organizace Wi-Fi Alliance první komerční let, na kterém se pasažéři mohli k Wi-Fi připojit a v roce 2009 spatřil světlo světa nový standard 802.11n (Wi-Fi 4), který přinesl revoluci.

Umožnil totiž zvýšení přenosových rychlostí pomocí technologie MIMO, díky které mohlo více antén vytvořit více datových toků. Maximální přenosová rychlost technologie se tak znásobila téměř devětkrát (54 Mb/s vs. 450 Mb/s). Pokud byste dokázali využít maximálních možností této technologie, tak například film Avengers: Infinity Wars ve 4K rozlišení byste v prvním případě stahovali 2 hodiny a 39 minut, ve druhém pak 19 minut.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama