Několik tipů a rad, jak být na internetu v bezpečí

Pokud se připojujete k veřejné Wi-Fi, používejte pouze spolehlivé hotspoty / Pixabay
Podle průzkumů stráví člověk na internetu v průměru skoro šest hodin denně. Internetové připojení nabízí bezednou studnici informací, urychluje naši práci a zároveň nás propojuje s celým světem. Málo lidí si ale uvědomuje, že i internet má své stinné stránky.

Internetoví útočníci se každý den snaží najít mezery v naší virtuální bezpečnosti. Jejich cílem jsou soukromé informace, hesla k účtům, ale i fotografie a videa. Práce ale i zábava na internetu by tak měla probíhat dle pravidel, která útočníkům znemožní nebo alespoň ztíží naše okradení.

Navštěvujte pouze ověřené a důvěryhodné webové stránky. Co ale jsou ověřené weby? K čemu by vlastně byl internet, kdybychom pořád navštěvovali jedny a ty stejné stránky? Přiznejme si – toto základní pravidlo dodržuje jen málokdo z nás. Je ale několik věcí, na které je potřeba dát si ve virtuálním prostředí velký pozor. Vyhněte se webům, které vám mnohdy až agresivním způsobem nabízí dárky nebo peníze. Nic zdarma nedostanete a často zaplatíte únikem dat z vašeho počítače. 

Pokud se připojujete k veřejné Wi-Fi, používejte pouze spolehlivé hotspoty – například ty označené jako WPA (Wi-Fi Protected Access). Tím se připojíte k virtuální privátní síti vytvořené mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Jde o vůbec nejbezpečnější způsob komunikace, který vytváří šifrované připojení. Dalším doporučením expertů je také vypnout na mobilních telefonech možnost automaticky se připojovat k veřejným Wi-Fi sítím. Nejprve si vždy ověřte, k jaké síti se připojujete.

"Dále je důležité používat antivirové programy a nestahovat bezhlavě vše, co na internetu vidíte. Na internetu nikomu nevěřte, vše si několikrát prověřujte, protože nikdy nevíte, s kým jednáte," upozorňuje Jakub Jánský ze společnosti AIM.

A na závěr už pro některé ohrané, ale stále často nedodržované základní pravidlo při používání internetu. Rozmyslete si, co budete na internetu psát nebo sdílet. Na síť určitě nepatří osobní údaje a soukromé fotografie. Hesla si nechávejte pouze pro sebe a při jejich vymýšlení se snažte být kreativní.

Mohlo by vás zajímat

Reklama