Dnes je Den bezpečnějšího internetu: 92 % Čechů se obává, že jsou jejich údaje používány nelegálně

Podle Eurostatu tráví 97 % Čechů ve věku 16 – 24 let čas na sociálních sítích / Pixabay
Den bezpečnějšího internetu, který připadá na 11. února, si klade za cíl zvýšit povědomí o vznikajících online problémech a poučit uživatele o tom, jak s nimi zacházet.

Bez ohledu na to, jak čeští uživatelé internetu využívají web – hledáním informací o počasí, používáním e-mailu nebo trávením času na sociálních sítích – nechávají všude po sobě digitální stopu.

Podle Eurostatu tráví 97 % Čechů ve věku 16–24 let čas na sociálních sítích, čímž z něj dělají nepostradatelnou součást jejich života. Pouze 27 % Čechů se však domnívá, že jejich osobní údaje jsou na sociálních sítích v bezpečí. Až 92 % Čechů se obává, že jsou jejich údaje používány nelegálně. Terčem kyberzločinců jsou i děti, protože počet kybernetických útoků na ně v roce 2019 vzrostl na téměř 40 %.

Téměř dvě třetiny (62 %) Čechů se bojí, že jejich osobní finanční informace mohou skončit v rukou hackerů. Online platby vyžadují zvláštní pozornost, pokud jde o ochranu soukromí a osobních údajů uživatelů, protože 65 % Čechů nakupuje online a sdílí tak citlivé informace o jejich platebních kartách.

Jména a příjmení, hesla pro přístup k e-mailovým adresám a osobní finanční údaje by měly být chráněny před adresováním do nesprávných rukou. A výběr správného způsobu platby v internetovém obchodě má velký význam pro ochranu údajů kupujícího.

Pokusy o phishing citlivých dat nejsou jedinými hrozbami, s nimiž se můžeme setkat online. Další nebezpečí zahrnují kontakt s nevhodnými materiály na internetu. Závažné je, že se děti stávají oběťmi škodlivého obsahu zveřejňovaného na webu.

Nejčastější formou kyberšikany v České republice bylo zasílání hanlivých zpráv. Tuto zkušenost má 82 % obětí online agrese. 29 % dětí ve věku 9 – 17 let vidělo nevhodné motivy na internetu nejméně každý měsíc nebo častěji. Hate speech je další rostoucí hrozbou.

Jak bezpečněji používat internet?


Zabezpečení webových stránek

• Zkontrolujte správnost webové adresy, zejména pokud používáte přesměrování odkazů.
• Přihlašovací stránka by měla začínat „https“.
• Při výběru metody připojení vždy používejte možnost šifrovanou protokolem SSL.
• Pokud si nejste jisti bezpečností odkazů přijatých v e-mailech, nepoužívejte takové přesměrování a přejděte na web, který potřebujete, pomocí prohlížeče.

Zabezpečení osobních údajů

• Nainstalujte antivirový software – pomůže vám vyhnout se základním hrozbám upozorněním na podezřelé weby nebo nebezpečné soubory.
• Nepoužívejte veřejné nezabezpečené sítě Wi-Fi.
• Omezte sdílení svých fotografií a soukromých informací na webu na minimum.

Bezpečnost při nakupování

• Zkontrolujte údaje o e-shopu a jeho předpisy, podívejte se na recenze o prodejci v síti, přečtěte si podrobnosti o programu ochrany kupujícího.
• Vyberte pouze důvěryhodného operátora plateb. Způsob platby, jako je například PayPal, vám umožňuje platit na mnoha místech v síti a zároveň zaručuje bezpečnost transakcí.
• Udržujte hesla silná a tajná.

 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama