HP posouvá inovace k extrémní hranici se svým počítačem na vesmírné stanici ISS

Počítač SBC-2 byl na ISS dopraven v únoru loňského roku / Pixabay
Počítač HPE Spaceborne Computer-2 (SBC-2), první komerční řešení edge computingu ve vesmíru a systém s podporou umělé inteligence, který pracuje na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), dokončil 24 výzkumných experimentů.

Navíc je provedl podle informací HPE v rekordně krátkém čase, čímž zkrátil čas potřebný pro jejich výpočet z měsíců či dnů na minuty.

Systém dostal za úkol zpracovat data v reálném čase, otestovat nové aplikace a potvrdit tak spolehlivost prováděných výpočtů ve vesmíru, což v budoucnu umožní dosáhnout vyšší nezávislosti astronautů na IT umístěném na Zemi. Experimenty se zabývaly úlohami z oboru medicíny, zpracování obrazu, 3D tisku, 5G sítí a umělé inteligence (AI).

„Zprovozněním Edge computingu a umělé inteligence na ISS prostřednictvím počítače Spaceborne Computer-2 jsme přispěli k podpoře výzkumu, který si klade za cíl učinit vědecké a inženýrské průlomy, které budou přínosem pro lidstvo, a to jak ve vesmíru, tak na Zemi,“ řekl Mark Fernandez, hlavní výzkumný pracovník Spaceborne Computer-2 v HPE. 

Průlom pro edge computing a AI

SBC-2 byl na ISS dopraven v únoru loňského roku. Do provozu byl uveden v květnu 2021. V „práci“ je tedy skoro rok. Skládá se ze systémů společnosti HPE navrženého pro Edge computing, konkrétně jde o robustní a odolný systém Edgeline Converged EL4000, který je doplněn standardním serverem ProLiant DL360, který zajišťuje navazující vědecké výpočty, AI atd. 

Použité řešení je součástí větší mise, jejímž cílem je výrazně pokročit v oblasti výpočetní techniky ve vesmíru, a tak snížit závislost na komunikaci se Zemí při cestách člověka na Měsíc, Mars a dále. Schopností zpracovávat data přímo na místě v reálném čase, když se eliminuje zpoždění, které by nastalo při datových přenosech na Zemi a zpět, se zvýší soběstačnost a bezpečí astronautů.    

Vesmírný počítač SBC-2 zrychlí datové přenosy na Zemi až 20 000x, a to tím, že zabezpečí předzpracování dat a vysoce účinnou datovou kompresi. 

Zatímco dříve trvalo např. odeslání 1,8GB surových dat vzorku DNA k Zemi průměrně 12,2 hodiny, s SBC-2 mohou vědci na palubě vesmírné stanice stejná data předzpracovat za šest minut a výsledek dále zkomprimovat a následně jej za pouhé dvě vteřiny doručit na Zemi. To představuje 20 000násobné zrychlení oproti dosud používanému způsobu.

Zdroj: Hewlett Packard Enterprise, ISS

Mohlo by vás zajímat

Reklama