Reklama

Víte, čím jsou výjimečné dvě nenápadné klávesy na klávesnici vašeho notebooku?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Klávesnice je konstruovaná tak, abyste na ní mohli psát co nejrychleji / Pixabay
Možná jste si toho už také někdy všimli – když se podíváte na nějakou počítačovou klávesnici (nebo na klávesnici vašeho notebooku), hned vidíte, že je drtivá většina kláves pro písmena stejně velká a stejně vypadají. Jen dvě jsou trochu jiná, víte proč?

Jde konkrétně o klávesy „F" a „J". Proč mají tyto klávesy drobné výstupky? A k čemu se v praxi používají?

První věcí, kterou si musíme uvědomit, je to, že klávesnice je nástroj. A ten je vytvořen stejně jako nástroje jiné – totiž tak, aby nám co nejvíce usnadnil práci s ním. Když proto cokoliv píšete (a že se tomu dnes prakticky nevyhne nikdo), není možné ji prostě neocenit: tak jednoduchá, přehledná a krásně účinná.

Na každičké QWERTY klávesnici jsou klávesy rozvrženy tak, aby ta nejčastěji používaná písmena byla přiměřeně a nepříliš daleko od sebe, aby obě ruce mohly komfortně zároveň psát. I do zpracování moderní klávesnice (jak známo, není to již mechanický psací stroj) bylo vloženo nemálo umu, šikovnosti a zkušeností, což je přesně důvod, proč má „F" a „J" ony výstupky.

Jde o to, že dané výstupky vám umožní své ruce na klávesnic lokalizovat i bez toho, aniž byste se na ni dívali. Asi je k tomu jen málokdo dnes používá, ale jejich prvotní účel je právě ten – když na ně narazíte, automaticky a podvědomě víte, že jste na správném místě, když sem umístíte své ukazováčky.

Jde i o to, že když člověk zná pozici „F" a „J", tím pádem hned zná i pozici všech dalších písmen a čísel v okolí (zkuste si to sami jen po svalové paměti).

A proč pro tyto akce byly zvoleny právě „F" a „J"? Důvodů je několik. V první řadě, jsou přesně uprostřed – a i někteří zaměstnavatelé po vás chtějí, abyste psali deseti prsty zároveň. A čím více prstů zapojíte do psaní, tím méně pohybů zápěstí jinam to vyžaduje. „F" a „J" je prostě prostor, kde by měly ruce trávit nejvíce času.

 
Vstoupit do diskuze  (9)

Mohlo by vás zajímat