Rychlý SSD disk 990 PRO s rozhraním NVMe a sběrnicí PCIe 4.0

Disk 990 PRO zvládá sekvenční čtení a zápis rychlostí 7450, resp. 6900 megabytů za vteřinu / Samsung
V portfoliu společnosti Samsung Electronics se objevil nový, dosud nejvýkonnější, SSD disk 990 PRO s rozhraním NVMe a sběrnicí PCIe 4.0.

Do výbavy disku patří nejnovější generace V-NAND a proprietární ovladač Samsung, i díky nim nabízí disky nové řady 990 PRO dosud nejvyšší výkon mezi zařízeními s rozhraním PCIe 4.0.

Disk 990 PRO zvládá dle webu výrobce sekvenční čtení a zápis rychlostí 7450, resp. 6900 megabytů za vteřinu (MB/s), při náhodném čtení a zápisu dosahují hodnoty 1400 K a 1,550 K IOPS. To znamená 55% zlepšení při náhodných úkonech v porovnání s verzí 980 PRO. Nový disk se tedy hodí zejména pro náročné hraní, kreativní činnost a práci obecně. 

Výkonné SSD moduly s rozhraním NVMe také přijdou vhod, pokud chcete naplno využít nejnovější herní konzole a technologie, především díky podstatně rychlejšímu načítání dat. Při testování pomocí nejmodernější RPG hry Forspoken z dílny renomované firmy Luminous Productions se herní mapa načetla zhruba za vteřinu, s diskem SATA SSD to trvalo 4 sekundy a s běžným pevným diskem (HDD) celých 28 sekund.

Nový ovladač z dílny Samsungu s úspornou architekturou výrazně snižuje spotřebu nového SSD disku – v porovnání s 980 PRO až o polovinu. Ovladač má niklový povrch a samotný disk je vybaven štítkem pro rovnoměrnou distribuci tepla, aby se disk nepřehříval. O to se stará i technologie Dynamic Thermal Guard.

Ještě lépe s teplem pracuje speciální verze disku s technologií Heatsink, která přehřívání spolehlivě brání i v náročných podmínkách. Tato verze je navíc vybavena nastavitelným RGB podsvícením a je kompatibilní s herní konzolí PlayStation 5.

Samsung 990 PRO se výborně hodí i pro upgradování notebooků i stolních počítačů – i starší stroj díky ní dokáže nevídaně zrychlit, a navíc u něj lze šetřit elektřinou i teplem.

Model 990 PRO s kapacitami 1 TB (4 499 Kč) a 2 TB (7 999 Kč) se začne v České republice prodávat v říjnu letošního roku. Model s kapacitou 4 TB bude k dostání v příštím roce.

Zdroj: Samsung Electronics  

Mohlo by vás zajímat

Reklama