Reklama

Tajemná hvězda dlouhodobě mate vědce: Jak to, že stále mění barvu?

Hvězda KIC 8462852 je unikátem, jenž nevyhovuje žádné teorii / Pixabay
Již před pár lety způsobila hvězda, známá jako KIC 8462852, opravdu mimořádný rozruch mezi komunitou astronomů a vědců, jelikož na ní probíhala série nevysvětlitelných ztmavování. I když ji Kepler Space Telescop NASA stále sledoval, pořád je tento oříšek nerozlousknut.

Hvězda se začala zkoumat již od roku 2006, kdy ještě k těmto podivným událostem nedocházelo. Vědci si mysleli, že se hvězda ztmavuje časem, ale nová studie ukazuje, že se také výrazně zjasnila, a to mezi lety 2007-2014. Tyto nečekané epizody zjasňování a ztmavování tak vylučují zatím všechny hypotézy a závěry řešící, o co by asi tak mohlo jít.

Někdo má za to, že hvězda KIC 8462852 kolísala v jasu, jelikož pohltila blízkou planetu, popřípadě se u ní vyskytl zároveň větší objem komet a v blog-komunitě padlo i pár slov o mimozemských signálech.

Obecně se dá říci, že když nějaká hvězda ve vesmíru zeslábne, je to nejspíše kvůli tomu, že se před ní objeví nějaký ten pevný objekt (oblak prachu, planeta). Problém je, že právě a jen hvězda KIC 8462852 vykazuje výsledky pozorování, jež se nepodobají ničemu, co zatím vědci o hvězdách vědí a odhalili (hledání cizích planet apod.).

Podívejme se na příklad: hvězda KIC 8462852 mezi lety 2009-2012 zeslábla o téměř jedno procento. Hned nato spadla o další dvě procenta během pouhých šesti měsíců a takto setrvala další půl rok. Když se přidala data z ASAS (All-Sky Automated Survey for Supernovae), tak bylo ještě odhaleno toto: hvězda tmavla od roku 2015 a je toho času o 1,5 % slabší, nežli v únoru téhož roku. A co více, hvězda má i série zjasňování (dvě sledované nyní): mezi 2009-2013 a pak od roku 2015 dodnes.

Vědci vše zatím uzavřeli konstatováním, že hvězda KIC 8462852 je unikátem, jenž se chová tak, že to nevyhovuje žádné známé teorii o hvězdách. Tak třeba – kdyby to vše opravdu dělal prach, pak by se světlo stávalo červenějším.

Nyní se proto vědci chystají zaměřit v další studii na to, jak hvězda mění svoji barvu během let a vysvětlení všech těchto divných sérií.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat