Vědci tvrdí, že se náš mozek ještě ve 21. století připojí k internetu a vznikne globální síť myšlenek

 
Další 1 fotografie v galerii
Kombinace nanotechnologií a umělé inteligence může být základem nové globální sítě myšlenek / Pixabay
Již možná v první polovině tohoto století se naše mozky připojí k počítačům a vytvoří tak internet myšlenek a ten poskytne okamžitý přístup k informacím. Rozhraní mozku k počítači by mohlo spojit naši mysl přímo s počítačem.

ODBORNÍCI NA NANOTECHNOLOGIE míní, že pak by lidé mohli mít okamžitě přístup k datům. Technologie by také mohla propojit lidské mysli za účelem tzv. „superbrainu“. Některé experimenty již ukazují propojení myšlenek s počítačem, ale vzniku „superbrainu“ stále ještě stojí v cestě řada překážek.

Vědci a výzkumníci říkají, že pokroky v oblasti počítačů a biotechnologií směřují přímo k našim hlavám, a to doslova. Nový dokument publikovaný v časopisu "Frontiers in Neuroscience" tvrdí, že se výzkumníci pustili do mezinárodní spolupráce, která předpovídá průlomový vývoj ve světě „rozhraní lidského mozku“ v příštích několika desetiletích.

Kombinací nanotechnologií, umělé inteligence a dalších tradičních výpočetních technologií budou lidé schopni bezproblémově propojit své mozky s cloudem počítačů, aby v reálném čase shromažďovali informace z internetu.

Podle Roberta Freitase Jr., vedoucího autora výzkumu, by flotila nanorobotů uložená v našem mozku působila jako spojnice lidské mysli a superpočítače a umožnila stahování informací „maticovým stylem“. Zařízení by se pohybovala v lidské vaskulatuře (uspořádání cév v orgánu), procházela hematoencefalickou bariérou a přesně se umístila mezi mozkové buňky, nebo dokonce uvnitř mozkových buněk. Pak by bezdrátově přenášely zakódované informace do cloudové superpočítačové sítě, a z ní po sledování stavu mozku a extrakci dat v reálném čase.

Rozhraní by se ale nezastavilo jenom na spojení lidí a počítačů, jak říkají vědci. Síť mozků by také mohla pomoci vytvořit to, čemu říkají „globální superbrain“, který by umožnil kolektivní myšlení. V nedávných experimentech výzkumníci již prokázali schopnost spojit lidské mozky v kolektivních úkolech v to, co nazývají BrainNet. Uživatelé Matrixu by  mohli užívat mozek jako počítačové rozhraní  pro okamžité stahování informací.

Zaznamenáváním elektrických mozkových signálů subjektů elektroencefalogramy (EEG) a dopravou reagující na záblesky LED světla účastníci koordinovali logickou hru podobnou Tetrisu, ve které každý člověk koordinoval tvary a spojil je dohromady, jak padaly.

Experiment byl druhou takovou demonstrací mozku-rozhraní, jak spojují předměty spolu s prvním, který zahrnoval spolupráci v textové hře založené na otázkách. Ačkoliv jsou sítě jako BrainNet funkční, jsou stále primitivní ve srovnání s tím, co by podle vědců mohlo existovat v budoucnu. Pro dosažení pokročilých úrovní mozku pro cloud computing ale bude nutné podle vědců dosáhnout velkého pokroku v technologiích a v medicíně. Neméně nutné bude dosažení důležitých systémů umožňujících bezproblémový přenos informací. 

Také bude třeba zjistit, jak umožnit výměnu dat s neurony prostřednictvím malých zařízení uložených hluboko v mozku. I kdyby tato technologie existovala, tak podle vědců, kteří bezpečně zavedli řadu nanotechnologických nanočástic do svého mozku, bude nejspíš o něco složitější, než se zatím zdá. „Podrobná analýza biodistribuce a biokompatibility nanočástic je vyžadována dříve, než mohou být uvažovány pro lidský rozvoj,“ řekl Dr. Nuno Martins.

Nicméně s těmito a dalšími slibnými technologiemi pro vývoj mozku a počítače ve stále se zvyšujícím tempu by se internet myšlenek mohl stát realitou ještě před polovinou 21. století.

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat

Reklama