Kometa Oumuamua měla svého předskokana z oblasti ležící mimo náš solární systém

Někteří astronomové dokonce kometu Oumuamua považovali za rozbitou vesmírnou loď / NASA
Astronomové zjistili, že již v roce 2014 vstoupil do atmosféry Země malý kus skály pocházející z mezihvězdného prostoru, což je více než tři roky před známou kometou „Oumuamua".

Předpokládá se, že tento objekt měl jen jeden metr na délku a letěl rychlostí přibližně 216 000 km/h, když byl poprvé spatřen nad oblastí Papua-Nová Guinea. Astronomové říkají, že se vydal na cestu k Zemi poté, co jej díky gravitačnímu praku popohnala planeta z jiného planetárního systému.

Jako meteorit tento objekt nedopadl na Zemi, ale rozpadl se ještě před tím, nežli jí dosáhl. Avi Loeb, vědec z Harvardu, jenž tvrdil, že „Oumuamua může být i vesmírná loď" se podíval na data a tvrdí, že meteorit z roku 2014 je také z jiného hvězdného sytému: „Pokud se tento meteorit dostal z obyvatelné zóny jedné planety k jiné, mohlo by to umožnit i mimozemské šíření života."

První známé těleso, jenž k nám přicestovalo z hlubokého vesmíru, byl roku 2017 poprvé detekovaný asteroid či kometa tvaru doutníku jménem Oumuamua (havajské slovo „zvěd").

Na základě doutníkového tvaru a zejména jeho trajektorie vědci došli k závěru, že je Oumuamua pravděpodobně host z velmi vzdáleného mezihvězdného prostoru. Oumuamua měl délku 400 metrů a zvláštní silně protáhlý tvar. Profesor Loeb ovšem připomněl i to, že návštěvy menších těles by logicky měly být četnější. A některé meteority se k Zemi již pravděpodobně dostaly. Aby zjistili, zda je to možné, tak spolu s kolegou Amirem Sirajem prošli data z posledních 30 let sledování meteorů a soustředili se právě na malé objekty.

Také se soustředili na co nejrychlejší meteority, jelikož to napovídá, že daný objekt není gravitačně svázán se Sluncem, a tak letí z mezihvězdného prostoru. A právě tato kritéria splnil i uvedený malý meteorit, jenž byl detekován roku 2014 ve výšce 18,7 kilometrů nad jižním Pacifikem.

Když uvážíme, že je Země „navštívena" asi tak třemi mezihvězdnými meteority za 30 let, tak se dá predikovat, že jich je jen v naší galaxii milion v každé jedné kubické AU (astronomické jednotce).

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama