Je normální chtít zabít svého šéfa? Psychologové říkají, že představy o vraždě jsou častým jevem

Většina z nás se ale samozřejmě vraždou naštěstí nezabývá / Pixabay
Podle trestní psycholožky doktorky Julie Shawové jsou myšlenky na zabíjení naprosto přirozenou lidskou reakcí. Více než polovina lidí fantazíruje o vraždě. Někteří psychologové dokonce říkají, že tyto smrtící fantazie nám pomáhají lépe fungovat.

Pokud po špatném dni v práci sníte o tom, že byste svého šéfa shodili ze schodů, nebojte se – nejste sami. Ve skutečnosti je představa, že někoho zabijete, naprosto normální – představuje si to více než polovina z nás. 

Chtít někoho zavraždit pouze v představách může být dobré, protože vás to může zastavit ve skutečném činu, což ostatně potvrzuje i odbornice na temné stránky lidstva.

Trestní psycholožka Dr. Julia Shawová, čestná vědecká spolupracovnice na University College London, uvedla, že myšlenky na zabíjení druhých patří mezi normální lidské reakce. Říká: „Je tu výzkum, který pozoruje účastníky a ptá se jich, jestli si někdy představovali, že někoho zavraždili. Více než polovina lidí obecně uváděla, že ano, fantazírují o tom, že někoho zavraždili. Populárním cílem může být váš šéf, dalšími oblíbenými cíli jsou bývalí partneři, tento seznam může pokračovat, stačí si představit, kam až může dojít vaše fantazie.”

Většina z nás se ale samozřejmě vraždou naštěstí nezabývá. Zatímco mnozí z nás sní o tom, že zabíjejí ostatní, pouze asi 1 % populace patří mezi psychopaty – a jenom menšina psychopatů se chová násilně nebo někoho zabije. Někteří evoluční psychologové tvrdí, že neškodná fantazie o vraždě nám pomáhá lépe fungovat.

Doktorka Shawová řekla na Cheltenham Science Festivalu: „Vražedné fantazie jsou empatickým cvičením. Myslíte na to, představujete si, jaké by to mohlo být... a hádejte, jaké je nakonec vaše rozhodnutí? Nechci to udělat, protože to nese důsledky, které bych nechtěl zažít.“ Dále vysvětluje „Jako lidské bytosti máme vyvinutou inteligenci, schopnost plánovat a předvídat, jaké důsledky může mít naše chování.”

Nicméně opatrnost je na místě, jak ostatně uvádí americká studie, která zjistila, že snění o násilí by mohlo poškodit vaše vlastní zdraví. Výzkumníci oslovili 139 účastníků a požádali některé z nich, aby si představili, že se budou chovat násilně vůči lidem, které nenávidí. Zjistili, že tito lidé nebyli spokojení a častěji se setkávali s opakovanými myšlenkami, které se pro jejich duševní zdraví jevily jako špatné.

Ovšem Shawová na druhou stranu říká, že vražedné myšlenky jsou nezbytné k tomu, aby se lidé ujistili, že jednají v souladu se svým morálním kodexem. Podle ní jsou fantazie a empatie dobré pro rozhodování ve chvílích, kdy nemáte mnoho času. Jde o zápas s morálkou. Skuteční zabijáci mají podle ní celou řadu nuancí. Existují ale případy, kdy lidé dodržovali celý svůj život určitý morální kodex, a nakonec v minutovém zkratu někoho zabili. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama