Budou mužští astronauti nahrazeni spermatickými bankami? Ženské posádky by mohly osídlit vzdálené galaxie

 
Další 1 fotografie v galerii
Zdá se, že zmrazené vzorky spermií vystavené mikrogravitačním podmínkám zůstávají zdravé / Pixabay
Zmrazené spermie mohou být transportovány do vesmíru pro základ vytvoření života mimo planetu Zemi. Mužské astronauty by pak mohly nahradit ženskými týmy vybavené spermiemi. Pro plné pochopení vlivu vesmírných podmínek a různých úrovní gravitace na sperma je ale nutný ještě další výzkum.

Ženy by mohly být poslány do vesmíru s výběrem spermií, aby byly připraveny osídlit další planety, alespoň to říkají vědci a testují účinky nulové gravitace na sperma.

Zmrazené spermie by mohly být transportovány do vesmíru, aby „otevřely možnost vytvoření lidského života mimo Zemi“, říkají vědci ve zdravotnickém centru Dexeus v Barceloně. To by mohlo znamenat, že mužští astronauti budou nahrazeni posádkami žen, které by mohly osídlit vesmír.

Zdá se, že zmrazené vzorky spermií vystavené mikrogravitačním podmínkám zůstávají zdravé. Studie byla prezentována na výročním zasedání Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii ve Vídni. Informace přicházejí poté, co NASA zveřejnila argumenty, že samostatné posádky jsou z hlediska soudržnosti nejlepší a je pravděpodobnější, že ženy se budou chovat kooperativněji.

Doktor Montserrat Boada z Dexeus Women Health v Barceloně ale řekl: „Některé studie naznačují významný pokles motility (pohyblivosti) lidského vzorku čerstvých spermií, ale o možných účincích gravitačních rozdílů na zmrazené lidské gamety (pohlavní buňky) nebylo hlášeno nic. Je otázkou, v jakém stavu by mohly být transportovány ze Země do vesmíru. Není rozumné přemýšlet o možnosti rozmnožování mimo zemi.“ Výzkumníci použili spermie od deseti zdravých dárců a některé vzorky vystavili mikrogravitaci opakovaným létáním ve strmém oblouku v malém akrobatickém letadle.

Vzorky pak byly analyzovány pomocí testů zaměřených na koncentraci, motilitu a fragmentaci DNA, které byly provedeny pro kontrolu plodnosti. Nebyly zjištěny žádné významné rozdíly mezi vzorky uchovávanými na zemi a vzorky vystavenými mikrogravitaci podle studie.

„Nedostatek rozdílů pozorovaných ve vlastnostech spermií mezi zmrazenými vzorky vystavenými mikrogravitaci a vlastnostmi udržovanými v půdních podmínkách otevírá možnost bezpečného transportu mužských gamet do prostoru a zvažuje možnost vytvoření lidské spermie mimo Zemi,“ uvedli vědci. Dodali však, že se jedná o předběžnou studii a musí potvrdit své nálezy s více vzorky a vystavit spermie prostorovým podmínkám po delší časové období. „Naším nejlepším řešením bude provedení experimentu s použitím skutečného kosmického letu, ale přístup je velmi omezený,“ řekl doktor Boada.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama