- Petr Sýkora
- Věda a vesmír
- 21. srpna 2019
- 08:39
Americko-ruská jaderná válka by mohla uvrhnout Zemi do 10leté zimy
Saze, blokující sluneční záření, by způsobily, že průměrné teploty povrchu Země poklesnou o téměř 12° C. Odborníci předpovídají, že bude trvat asi sedm let, než se clona sazí začne viditelně čistit - a další tři roky, než se vrátí na normální úroveň.
Atmosférické dopady po válce by vytvořily také monzuny a významně zvýšily variabilitu cyklu El Niño. Vědec Joshua Coupe z Rutgers University v New Jersey a jeho kolegové simulovali, jak by klima reagovalo na úplnou jadernou válku, a to s pomocí nejmodernějšího, tzv. komunitního klimatického modelu celé atmosféry verze 4. Srovnali svá zjištění s výsledky z jediného dalšího komplexního klimatického modelu pro scénář atomové války - modelu, který provedl v roce 2007 Goddardův institut pro vesmírné studie NASA.
Nový model výzkumu však pracuje s vyšším rozlišením a zvažuje účinky na atmosféru až do výšky 140 kilometrů nad zemským povrchem – o 60 kilometrů více než původní model NASA. Může také vytvořit pokročilejší simulaci chování aerosolu ve stratosféře.
Modely potvrzují, že jaderná zima by následovala po případné jaderné válce mezi Spojenými státy a Ruskem, uvedli vědci. Tato zjištění, jak poznamenávají, také obecně podporují předpovědi mnohem méně sofistikovaných modelů, které byly vytvořeny v 80. letech 20. století.
Vědci zjistili, že jejich nový model se sofistikovanějším znázorněním chování aerosolů vidí mračno sazí dříve po vypuknutí války než starší model NASA - rozsah reakce však zůstal stejný. Model s vyšším rozlišením však předpovídal větší poklesy teploty a globálních srážek v prvních několika letech po jaderných útocích.
Kromě toho by severní polární vír - rychle proudící vzduch, který obíhá severní pól - byl posílen v prvním roce po válce, což by vedlo k mrazivým teplotám v severní části Eurasie. Podle vědců by byl jaderný útok pro Zemi sebevražedným krokem s katastrofálními následky.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email