- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 26. září 2019
- 11:47
Vědci zjistili, proč vlastně kočky jedí trávu
Vědci už asi pochopili, proč kočky jedí trávu, i když ji často zvrací. Podle studie Veterinární medicíny Kalifornské univerzity jde o rané stadium evoluce. Předkové koček potřebovali žvýkat něco hrubého, aby svá těla očistili od střevních parazitů, kteří se na ně přenášeli ze sežraných hlodavců.
Toto přežvykování trávy vyvolalo svalovou aktivitu v jejich zažívacím traktu. Dnešní generace koček pokračuje v tomto naučeném chování – i když s příchodem současné veterinární medicíny už to nepotřebuje.
Výzkumníci provedli online průzkum 1 021 majitelů koček, kteří strávili alespoň tři hodiny denně sledováním stravovacích návyků svého domácího mazlíčka. U celkem 71 % koček jejich majitelé pozorovali, jak jedí trávu. Na rozdíl od všeobecně trvajícího mínění to ale nebylo proto, že by se kočky necítily dobře.
Téměř všechny kočky (91 %) nezvracely kvůli žvýkání trávy, což je v rozporu s myšlenkou, že konzumují trávu, aby si vyvolaly zvracení. Místo toho se zdálo, že to dělají instinktivně, což naznačuje, že jde o vrozené chování. To znovu potvrzovalo skutečnost že téměř polovina všech koťat (39 %) jedla trávu sama o sobě, nešlo o napodobování chování starších zvířat.
Vzhledem k tomu, že prakticky všichni divocí masožravci mají ve střevech parazity, instinktivní konzumace rostlin má udržet tolerovatelnou zátěž parazitů ve střevech, a to ať už parazité zvíře obtěžují nebo ne. Existuje studie z roku 2008, kterou vypracoval Dr. Benjamin L. Hart, rovněž z Kalifornské univerzity. Ten ukázal, že psi zřejmě žvýkají trávu z podobných důvodů.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email