- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 02. dubna 2020
- 09:31
Houby a krabi nás chrání před desítkami milionů druhů virů v oceánu
Podle některých odborníků jsme se ale ani nedotkli povrchu virosféry. Na naší planetě mohou přežívat biliony typů virů, které neznáme. V mililitru vody může být přítomno až deset milionů virů. Někteří vodní živočichové jim však podle nizozemských mořských ekologů dokážou pěkně zatopit.
A to jsme opomenuli oceány. Jsou to sice jenom odhady, ale ve světových oceánech by se mohly skrývat až desítky milionů různých typů virů. Stovky tisíc druhů bychom mohli identifikovat. A pokud zapojíme představivost, v jednom mililitru vody by klidně mohlo být deset milionů virů. Naštěstí se v oceánech, tak jako v přírodě obecně, odehrávají důležité procesy, bez kterých by ale nastala pohroma.
Nový výzkum mořské ekoložky Jennifer Welshové z Královského nizozemského institutu pro výzkum moře (NIOZ) poukazuje na dva fakty o tom, proč jsme před těmito viry chráněni. Welshová tím ale zároveň naznačuje, že bychom oceány měli chránit.
Stručně řečeno – ne každý vir napadá zvířata a lidi. A někteří živočichové přirozeně dokážou viry likvidovat nebo zachytávat. Je to velmi užitečná, ale nedoceněná veřejná služba vodních organismů. Tyto služby jsou ale pro vědce neprobádanou záhadou, což potvrdila i Welshová: „Viry jsou nejhojnějšími biologickými entitami v mořském prostředí. Přes potencionální ekologické důsledky je však o odstraňování virů okolními hostitelskými organismy známo jen málo.“
Laboratorní testy prozradily, jak takoví živočichové odstraňují virové částice z vody. Jsou dvě možnosti – dravý životní styl, kdy organismus viry požírá společně se svou kořistí nebo pasivním způsobem, jako je filtrování virů. Do pasivní možnosti patří i způsob, pomocí něhož organismy tvoří fyzickou bariéru mezi virovými parazity a hostiteli.
Nejúčinějšími bojovníky proti virům jsou krabi, mušle, ústřice a houby. Podle mořské ekoložky houby dokázaly snížit přítomnost virů ve vodě až o 94 procent během pouhých tří hodin! Welshová uvedla, že celý proces odstraňování virů je neskutečně rychlý. I když byly každých 20 minut do vody přidány další viry, houby je účinně odstranily. Po celých 24 hodinách bylo 98 procent virů odstraněno.
Druhými nejefektivnějšími živočichy v odstraňování virů byli krabi. Za 24 hodin dokázali absorbovat 90 procent virů. Mušle 43 procent a ústřice 12 procent. Experimenty mořské ekoložky ale nemusejí být přesné. Přeci jen je rozdíl v laboratorním prostředí a v oceánu. V biologicky rozmanitém vodním prostředí může dojít k mnoha změnám v chování, plus samotné mořské prostředí se může měnit.
„Situace je mnohem složitější, neboť je přítomno mnoho jiných živočišných druhů, které se vzájemně ovlivňují,“ vysvětluje míru přesnosti Welshová. I tak ale víme, že některé druhy živočichů v oceánu dokáží účinně a rychle odstraňovat viry. Nakonec tedy fakt, že jejich typů může být v oceánech až desítky miliony druhů, není tak znepokojivý, pokud tedy budeme oceány chránit. Co když totiž o tyto ochránce přijdeme? Zachvátí svět další ničivé pandemie? Co když útoky virů souvisejí s poškozováním přírody, která nás před nimi chrání?
A závěrem něco pozitivnějšího. Výsledky by mohly posloužit akvakulturnímu zemědělství. Houby se dají použít jako takový štít proti virům. Tento štít by mohl chránit populace ve farmě před virovými patogeny.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email