Bonbóny posloužily v nové studii jako důkaz, jak pravěké oceány vytvářely majestátní kamenné lesy

Kamenné lesy se nacházejí v Číně, na Madagaskaru i jinde, nejznámější jsou v čínském Kunmingu / Pixabay
Vědci objevili, jak před miliony let vznikaly tajemné kamenné lesy. Použili k tomu cukrovinky vyrobené v kuchyni. Předpokládali, že shluky zubatých stromovitých vápencových útvarů byly vytvořeny v pradávných oceánech a jezerech.

Ponořili tvrdé bonbóny do nádrže s vodou, aby zjistili, jak se rozpustí. Cukroví vytvářelo směrem dolů špičaté vrcholy, které připomínaly kras, hřebeny, věže, pukliny a další útvary, které jsou charakteristickým znakem erodovaného vápence v kamenných lesích.

Experiment odhalil, že rozpuštění cukroví vytvořilo tok kolem bodů, který je podobný starodávným vodám obklopujícím skály, jež je vyhladily do ultra ostré špičky. Podle zprávy v posledním čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences vložili vědci z Courant Institute of Mathematical Sciences na newyorské univerzitě pevný blok kamenných bonbónů do vodní nádrže a nechali je pomalu se rozpouštět. Namísto rovnoměrného roztavení se cukrovinky postupně proměnily na sladké hroty, které připomínaly kras. 

Vědci nemuseli vytvářet proud vody, aby ohladili cukrovinky. Když se cukr uvolnil z cukrovinky, rozpustil se do vody. Cukrová voda klesla a vytvořila malý proud a tento tok vyostřoval tvar cukrovinek. Tým věří, že se takto formuje i kras, ačkoli na jeho tvar má vliv také vítr, déšť a další faktory. Hlavní autor studie, experimentální fyzik a matemetik Leif Ristroph řekl: „Našli jsme nejjednodušší recept na to, jak vytvořit jeden z těchto vrcholů.“

Kamenné lesy se nacházejí v Číně, na Madagaskaru i jinde, nejznámější jsou v čínském Kunmingu. Tento úsek vyčnívajícího vápence o rozloze 518 km2 je od roku 2007 na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle legendy je les rodištěm Ashimy, krásné dívky, kterou unesl syn zlého pronajímatele a byla nucena si ho vzít. Nakonec se utopila při povodni, když měla na sobě svůj tradiční kostým.

Skála v lese údajně připomíná mladou dívku s šátkem na hlavě a košem na zádech. Vědečtějším vysvětlením je, že asi před 270 miliony let byla oblast kolem Kunmingu mělkým mořem, kde se hromadila ložiska pískovce překrývaná vápencem. Mezi další známé kamenné lesy patří národní park Tsingy de Bemaraha na Madagaskaru a vrcholky Gunung Mulu v Malajsii.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama