Nad mraky na Jupiteru se mohou objevovat atmosféričtí skřítci a elfové

Záblesky vznikly několik set kilometrů nad vrstvou vodních mraků Jupiteru, kde se obvykle tvoří bouřkové blesky / NASA
Jupiter by mohl být první planetou, nepočítaje Zemi, v jejíž atmosféře se vyskytují nadoblačné blesky, takzvaní „skřítci“ a „elfové“. Plynného obra od roku 2016 sleduje kosmická sonda Juno Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Zaznamenala tam superrychlé záblesky světla, které jsou podezřelé.

Ultrafialový spektrograf sondy Juno od roku 2016 do roku 2020 detekoval 11 superrychlých záblesků světla v atmosféře Jupiteru. Světelné úkazy v průměru trvaly pouze 1,4 milisekundy. Jejich pomíjivost tak odpovídá rudým skřítkům a elfům na Zemi. 

Ultrafialové světlo bylo zaznamenáno na vlnových délkách emitovaných molekulárním vodíkem. Je to ten typ záře, který je od skřítků a elfů na Jupiteru očekávaný. Jeho atmosféra je totiž tvořena vodíkem, nikoliv dusíkem. 

Skřítci a elfové jsou dvěma typy atmosférické záře. Vyskytují se v horních vrstvách atmosféry nad bouřkovými mraky. Není snadné je pozorovat, protože mají životnost třeba jen desetinu sekundy. Skřítci a elfové vznikají, když blesky mění elektromagnetické prostředí v atmosféře nad bouří. Tyto elektromagnetické poruchy způsobují, že molekuly dusíku pak v atmosféře vydávají červenou záři. Skřítci mohou rozjasnit oblohu do desítek kilometrů, elfové překonávají až stovky kilometrů. 

Rohini Giles, planetární vědec z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu v Texasu, uvedl, že Juno bude muset potvrdit, že skutečně šlo o skřítky nebo elfy. Je důležité, aby  sonda záblesky na těchto místech v atmosféře planety detekovala opětovně.

Záblesky vznikly několik set kilometrů nad vrstvou vodních mraků Jupiteru, kde se obvykle tvoří bouřkové blesky. Několik se jich objevilo i ve známých bouřlivých oblastech. Jsou to nepřímé, ale přesvědčivé důkazy o tom, že skutečně může o nadoblačné blesky jít. „Existují přiměřeně dobré nepřímé důkazy,“ potvrdil Giles. Když se Juno k Jupiteru přiblíží, může určit, zda se jedná k skřítky, elfy nebo obojí. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama