Na konci druhohor zřejmě dopadaly na hlavy dinosaurů celé roje asteroidů

 
Další 3 fotografie v galerii
Krátery Chicxulub i Boltyš mohly být vytvořeny různě velkými úlomky původně jediného kosmického tělesa, které se krátce před kolizí zřejmě rozlomilo na více částí / Pixabay
Planetka, která vytvořila kráter Chicxulub v dnešním Mexickém zálivu, zřejmě nebyla osamělá. Z několika dalších kandidátů na jejího současníka vychází jako nejpravděpodobnější původce kráteru Boltyš, nacházejícího se na území dnešní Ukrajiny.

Vědci se už delší dobu domnívají, že "vražedný" asteroid, který před 66 miliony let vyhubil dinosaury a mnohé jejich současníky, nebyl sám. Nejpádnější důkaz o vícečetném impaktu na konci křídy možná leží skryt pod zemí v Kirovohradské oblasti na Ukrajině.

Jmenuje se impaktní kráter Boltyš a představuje menšího a méně známého „bratránka“ mexického Chicxulubu. Je však mnohem menší než jeho asi 200 km široký "současník". Boltyš je kruhovitá struktura o průměru asi 24 kilometrů, rozhodně tedy nezaujme svými rozměry. Co je na něm naopak velmi zajímavé, je jeho geologické stáří, které téměř přesně odpovídá stáří astroblému Chicxulub v Mexickém zálivu.

Dopad jako globální jaderná válka

Boltyš možná vznikl jen o několik málo tisíciletí dříve než Chicxulub! Je tedy velkou otázkou, zda spolu tyto dva impakty mohou přímo souviset, nebo jde spíše jen o zajímavou náhodu. Impaktor, který vytvořil ukrajinský kráter, by sám o sobě způsobil pouze regionální zkázu, která by v žádném případě nemohla mít globální následky.

Uvolněná energie byla přesto obrovská, činila asi 106 Mt TNT, což odpovídá důsledkům globální jaderné války. Podstatné ale je, zda nebylo toto těleso součástí většího uskupení mimozemských objektů, které právě v době před 66,8 až 65 miliony let nedopadaly na zemský povrch a nemohly přispět k masovému vymírání svými spojenými „silami“.

Skrytý půl kilometru pod zemí

Boltyš je dnes datován asi na 65,82 ± 0,74 milionů let, což v podstatě přesně odpovídá. Krátery zvané Silverpit v Severním moři a předpokládaný gigant Šiva (který ale možná vůbec žádným impaktním kráterem není) v Indickém oceánu pocházejí zhruba ze stejné doby. Mohlo jich být ještě víc? Byla Země na konci doby dinosaurů doslova kosmickou střelnicí? Ale zpět k našemu tématu. Co tedy o kráteru Boltyš vlastně víme?

Nachází se v samotném středu Ukrajiny při řece Ťasmyn, jihovýchodně od Kyjeva. Při průměru 24 kilometrů má jeho středový pahorek průměr 4 až 6 kilometrů a výšku asi 580 metrů, i ten je ale dnes ukrytý pod 500 metry později vzniklých usazenin (prachovců a jílovců).

Objeven díky hledání ropy

Ringovou strukturu obklopuje impaktní brekcie o rozloze 6500 km2, přičemž ihned po impaktu byla tato rozloha mnohem větší (podle výpočtů asi 25 000 km2 a tloušťka vyvrženého materiálu činila od 1 metru při vnějších okrajích až po 600 metrů v okolí kráteru).

Struktura byla odhalena za sovětské éry v 60. letech, během průzkumů při pátrání po nerostných zdrojích v této oblasti (mimochodem, zásoby zde činí 4,5 miliardy tun roponosných břidlic). Datování terčových hornin zpočátku nedokázalo podat přesnější údaj o stáří než 100 až 55 milionů let. Teprve radiometrické datování metodou argon-argon tuto nepřesnost silně zúžilo na 65,17 ± 0,64 milionu let.

Dva dopady dělila pouhá tisíciletí

Metoda datování impaktního skla za pomoci uranu stanovila podobné stáří 65,04 ± 1,10 milionu let, nověji pak asi ještě o milion let více. V roce 2010 byla publikována studie, která analýzou pylových zrn a sporů kapradin dochází k závěru, že impakt Boltyše předcházel impaktu Chicxulubu, a to pouze o 2 až 5 tisíc let!

Mohl být tedy ukrajinský projektil jakýmsi němým varováním před tím, co mělo v geologicky nepostřehnutelné době přijít? Souvisela spolu nějak tato dvě tělesa, měla snad společný původ? Mohla například vzniknout při nějakém velkém impaktu v hlavním pásu planetek? Mohlo jít dokonce o různě velké úlomky jakési obří roztržené komety? I to je možné...

Mohlo by vás zajímat

Reklama